Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Свръх задачата на Кабинета е да остане на власт

| обновено на 14.09.18 в 12:54

Вероятно за Правителството няма проблем с оставките. Всички единодушно казаха, че министрите са добри, министерствата си работят добре, просто трябва да се отговори на обществената нужда, това е някакъв морален акт,  така че едва ли има някакъв проблем. Друг е въпросът дали тази оценка на управляващите за добрата работа точно на тези министерства   съвпада с  оценката на гражданите за същите тези министерства и тяхната дейност. Това заяви  политическият анализатор Страхил Делийски по повод  неосъщественото гласуване на трите министерски оставки. 

По думите му, това е поредният знак от страна на Правителството, най-вече на премиера в случая, че той прави опит да реагира на  определени репутационни кризи.  

Излезе с аргумента, че  всичко е наред в правителството с тези министри, но хората искат смени, това е нищо повече от репутационна и имиджова реакция.  За мене беше много интересно – едно, как да кажа, признание, че това, което се прави, е в името на публичния образ лично на премиера.

Eдва ли е политическа криза, защото всичко все още изглежда в рамките на конституционните правила,  аз нямам особено големи очаквания  за начина, по който този политически елит развива и осъществява политическия процес. Толкова вече сме свикнали на такъв тип стъпвания накриво, ако мога така да се изразя, че едва ли някой може да се изненада при следващия такъв епизод.

Предполагам, че днес или утре ще бъде гласувана персоналната смяна в кабинета, ще имаме нова номинация за министър на транспорта, но този микросюжет с министъра на транспорта и самооттеглянето му  идва да покаже точно това – спецификата, характеристиките на българския политически елит и все по-голямата трудност  да се намери такъв представител, който да отговаря и на изискванията на властта, и на изискванията на гражданите, това е тъжно.

Правителството се нуждае от ясна заявка и разказ легитимен, смислен, убедителен за смисъла от своето съществуване. И дойде като че ли тази заявка преди състава на новия кабинет, с предложението на г-н Борисов за повишаване на заплатите и с изграждането на стадион за 100 милиона.

Къде на шега, къде наистина тези дни си споделям с приятели, че очаквах с интерес с какъв залог ще излезе Борисов след тази криза, за да покаже, че  все пак Правителството е на мястото си.   

Къде на шега, къде наистина тези дни си споделям с приятели, че ако има още някаква поредица от подобен тип правителствени кризи, репутационни кризи, най-вероятно до края на следващата година ще имаме четворно увеличаване на заплатите и хиподрум.

Не мисля, че има кой знае какво разместване на електоралните нагласи, което не означава, че в обществото няма някаква динамика и емоционална, и рационална, защото отношенията власт – общество не са никога статични. Това са отношения, белязани от постоянна динамика. Това, че  веднага няма ясен израз на тази динамика, не означава, че всичко е наред с легитимността на властта по никакъв начин.

Като че ли драмите в Правителството за момента са потушени и това не е изненада, но струва ми се, че оттук нататък колкото и да обещава Борисов, това Правителство е изчерпало своя кредит на доверие към обществото и популярността и одобрението само ще вървят надолу, което ме кара да си мисля, че един рационален анализ би довел ключовите фигури в Правителство до идеята, че може би за тях е по-добре е да влязат в режим на предсрочни парламентарни избори докато не е прекалено късно.


Чуйте повече от звуковия файл: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Десетки учени събира форум за икономически и социални науки

С международна научна конференция  Факултетът по икономически и социални науки (ФИСН) на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" отбелязва 30 години от създаването си.  Темата на форума е "Интердисциплинарният подход в приложното поле на икономическите и социалните науки".  Заявките за участие са повече от 90.  Участват  водещи..

публикувано на 07.11.24 в 06:58

Линеен ускорител, ръководен от AI, работи в Пловдив

Линеен ускорител за лечение на онкологични заболявания от най-ново поколение, ръководен от изкуствен интелект, ще бъде представен на научен семинар в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Това се случва в навечерието на Международния ден на медицинската физика - 7 ноември, съобщи доц. Тодорка Димитрова от Физико-технологичния факултет на..

обновено на 06.11.24 в 19:15

Проверяват и СИК в Пловдив за несъответствия м/у видео и протоколи

По решение на ЦИК прокуратурата ще проверява 7 секции в цялата страна, в които има разминаване между това, което се чува при броенето на бюлетините от видеозаписа и това, което е вписано в протокола с резултатите. Една от тези секции е 55- та в Пловдив, която се е помещавала в Гимназията по транспорт в район „Източен“.   В нея на записа от..

обновено на 06.11.24 в 16:37

Кабинетът ще се договаря задкулисно между ГЕРБ и ДПС-НН

"Не смятам, че изборите в Америка имат отношение към нас, защото сме прекалено дребни и сме се вгледали в пъпа си, като мислим, че светът се интересува от нас. Смяната на президента в САЩ с републиканеца Тръмп обаче ще има отношение към световната икономика и икономическата политика в света, както и към двете войни - в Украйна и в Ивицата Газа. Спрямо..

публикувано на 06.11.24 в 16:19
Георги Харизанов

Реалистично е Доналд Тръмп да спре войната в Украйна

След големите избори в света тази сутрин приключи и битката за Белия дом, които всички чакаха. Някои са изненадани, други не, но по- важното е какво ще се случи в новия мандат на Доналд Тръмп за американците и в тяхната глобална политика. Отвъдокеанският полъх се чака да промени и ситуацията у нас, защото според част от наблюдателите и политиците,..

обновено на 06.11.24 в 15:37