Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Опитваме се да направим образованието по-модерно

| обновено на 17.09.18 в 17:00

За предизвикателствата и новите моменти в образователната система – интервю с Деница Сачева, заместник-министър на образованието и науката.

Първият учебен ден винаги носи със себе си една своеобразна смес от мечти и спомени, за всички е много вълнуващ ден. Тази година влизат в сила нови учебни програми в трети, седми и девети клас. В трети клас за първи път ще има нов предмет „Компютърно моделиране”. Децата ще имат възможност да работят с дигитални устройства, сами да създават проекти и в някаква степен това ще бъде новост както за тях, така и за цялата образователна система. Има много нови аспекти по отношение на заниманията по интереси и възможностите децата да имат допълнителни занимания по математика, природни науки, физика, химия, изкуство, спорт. Опитваме се да направим образованието по-модерно, отговарящо на очакванията и на нуждите. И да има по-добри резултати за всички, това заяви Деница Сачева, заместник-министър на образованието и науката.

24 000 деца отново в час

Деница Сачева подчерта, че вече има значителни резултати по отношение на отпадналите от системата ученици.

За миналата година бяха върнати почти 24 хиляди деца в клас, но около 2 хиляди от тях отпаднаха отново. Тази година продължава работата на екипите, които се състоят от учители, социални работници, полицаи, представители на общините, на неправителствени организации. Тя ще бъде насочена на първо място към онези, които са отпаднали миналата година и не са записани на училище. Фокус ще има и към най-малките, които към 15 септември не са се записали на детска градина или на училище, а са съответно навършили 5, 6 и 7 години, обясни Деница Сачева.

Увеличението на учителските заплати и модернизация на системата

Само по себе си увеличението на учителските заплати не е гаранция за качествено образование, но то е абсолютно необходимо за привличане на млади учители към системата на образованието. В момента имаме известен недостиг на учители, а той ще се задълбочава с годините. В следващите 8 години се очаква почти 40 хиляди учители да се пенсионират, а в момента в педагогическите факултети има едва 20 хиляди  студенти. Увеличаването на възнаграждението обаче върви ръка за ръка и с модернизацията на образованието. Споменах, че вече започваме и с все по-сериозен акцент върху дигитализацията, дигиталните умения, навлизане на технологиите в образованието. Това е допълнителен стимул за младите хора да предпочитат тази професия, защото виждат, че чрез нея самите те биха могли да бъдат създатели, коментира Сачева.

Цялото интервю с Деница Сачева можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Анастасия Кирилова

Средните температури през декември ще са около нормите

Очакваме средномесечните температури да са близки до климатичните норми. По отношение на валежите – очакваме те също да са нормални за декември. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Анастасия Кирилова, синоптих в НИМХ, която е изготвила месечната прогноза за декември. Най-ниските очаквани температури са между -10 и -5 градуса, а..

публикувано на 02.12.24 в 10:28

Важно е да ограничим влиянието на ДПС-НН и "Възраждане"

В програма "Точно днес" коментираме и възможните сценарии тази седмица в 51-то НС. Ще успеят ли депутатите да започнат работа по същество и да изберат председател? Темата коментираме със  Свилен Трифонов , депутат от коалиция „Продължаваме промяната-Демократична България“. Трифонов в началото коментира, че всички депутати от ПП-ДБ ще подкрепят..

обновено на 02.12.24 в 10:26

Увеличение на такса смет в Пловдив е незаконосъобразно

На последната за тази година сесия на ОбС-Пловдив ще се гледа предложението на Общината за увеличаване на такса битови отпадъци за 2025 година – с 44% за гражданите и с 45% за бизнеса. Дани Каназирева от Съюз за Пловдив заяви в интервю за Радио Пловдив, че в този му вид предложението на Община Пловдив е не само за драстично увеличение на..

публикувано на 02.12.24 в 10:09

Непоносимост към загубите

Едно откритие на психолозите хвърля светлина върху ред икономически грешни решения. Това е така наречената “непоносимост към загубите”, открита от Даниел Канеман и Амос Тверски някъде преди около половин век. От тогава тази и други техни концепции оформят това, която вече се е превърнало в наука за взимане на решения. Класическият пример е..

публикувано на 02.12.24 в 10:07

100 хиляди лева струва празничната украса на Пловдив

Нова коледна украса има Пловдив тази година. За нея са отделени 100 хиляди лева, това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Иван Стоянов, заместник-кмет на Пловдив часове преди да бъдат запалени светлините на коледната елха пред Общината. „Тази година се стремяхме да има нови елементи в коледната украса на града и..

публикувано на 02.12.24 в 09:55