Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Опитваме се да направим образованието по-модерно

| обновено на 17.09.18 в 17:00

За предизвикателствата и новите моменти в образователната система – интервю с Деница Сачева, заместник-министър на образованието и науката.

Първият учебен ден винаги носи със себе си една своеобразна смес от мечти и спомени, за всички е много вълнуващ ден. Тази година влизат в сила нови учебни програми в трети, седми и девети клас. В трети клас за първи път ще има нов предмет „Компютърно моделиране”. Децата ще имат възможност да работят с дигитални устройства, сами да създават проекти и в някаква степен това ще бъде новост както за тях, така и за цялата образователна система. Има много нови аспекти по отношение на заниманията по интереси и възможностите децата да имат допълнителни занимания по математика, природни науки, физика, химия, изкуство, спорт. Опитваме се да направим образованието по-модерно, отговарящо на очакванията и на нуждите. И да има по-добри резултати за всички, това заяви Деница Сачева, заместник-министър на образованието и науката.

24 000 деца отново в час

Деница Сачева подчерта, че вече има значителни резултати по отношение на отпадналите от системата ученици.

За миналата година бяха върнати почти 24 хиляди деца в клас, но около 2 хиляди от тях отпаднаха отново. Тази година продължава работата на екипите, които се състоят от учители, социални работници, полицаи, представители на общините, на неправителствени организации. Тя ще бъде насочена на първо място към онези, които са отпаднали миналата година и не са записани на училище. Фокус ще има и към най-малките, които към 15 септември не са се записали на детска градина или на училище, а са съответно навършили 5, 6 и 7 години, обясни Деница Сачева.

Увеличението на учителските заплати и модернизация на системата

Само по себе си увеличението на учителските заплати не е гаранция за качествено образование, но то е абсолютно необходимо за привличане на млади учители към системата на образованието. В момента имаме известен недостиг на учители, а той ще се задълбочава с годините. В следващите 8 години се очаква почти 40 хиляди учители да се пенсионират, а в момента в педагогическите факултети има едва 20 хиляди  студенти. Увеличаването на възнаграждението обаче върви ръка за ръка и с модернизацията на образованието. Споменах, че вече започваме и с все по-сериозен акцент върху дигитализацията, дигиталните умения, навлизане на технологиите в образованието. Това е допълнителен стимул за младите хора да предпочитат тази професия, защото виждат, че чрез нея самите те биха могли да бъдат създатели, коментира Сачева.

Цялото интервю с Деница Сачева можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

По-важно е кой управлява България, не кой дава думата в НС

Основната част от фалшивите новини в българското информационно пространство са посветени на приемането на еврото, на българската сигурност и отбрана, на мигрантите и приемането на България в Шенген. Това се посочва в изследване на Българското училище за политика „Димитър Паница“.  Политологът Георги Проданов, който е работил по това изследване,..

обновено на 08.11.24 в 16:39
Станислав Балабанов

Директорът Васил Василев е срам за Народния театър

От „Има такъв народ“ (ИТН) смятат, че заради скандала пред Народния театър снощи оставки трябва  да подадат както министърът на вътрешните работи Атанас Илков, така и директорът на театъра Васил Василев. От партията ще искат частично касиране на изборите заради нарушения в част от секциите, включително такива в Пловдив и областта.  Според..

публикувано на 08.11.24 в 16:15
Младен Влашки

Сблъсъкът не идва от пиесата на Шоу, а от времето, в което живеем

Обижда ли България и българите спектакълът "Оръжията и човекът"? Протестиращите пред Народния театър "Иван Вазов" в столицата биха отговорили утвърдително. За съжаление, те приемат като правилни и действията си срещу зрителите, част от които бяха блъскани и обиждани и не успяха да влязат в залата. Темата коментира Младен Влашки, литературен историк..

публикувано на 08.11.24 в 15:25

Болница "Свети Мина" трябва да се управлява с яснота и прозрачност

МБАЛ "Свети Мина" има място в общинското здравеопазване и има начин да бъде стабилизирана . Това заяви в интервю за програма "Точно днес" бившият прокурист на болницата д- р Калин Калинов, който временно пое управлението на МБАЛ “Свети Мина”, до провеждането на конкурс.  Решението беше взето от Общинския съвет след като предсрочно бе прекратен..

публикувано на 08.11.24 в 11:18

Има голяма промяна от първия мандат на Тръмп между ЕС и САЩ

Поне засега лидерите на ЕС не показват притеснение от избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ. Вече някои от тях го поздравиха за изборната победа, но всички си дават сметка, че ще е трудно и непредсказуемо, коментира в предаването "Точно днес"  Любов Панайотова , директор на фондация "Европейски институт".  Трудности ще има в икономическите..

публикувано на 08.11.24 в 10:03