Само два дни преди първото от серията представления на „Великият укротител“ в България световноизвестният гръцки хореограф Димитрис Папайоану даде специална пресконференция в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив.
Звездата на международната сцена за изпълнителски изкуства е в страната, за да участва в 11-тото издание на международния фестивал ONE DANCE WEEK – акцент в програмата на Пловдив – Европейска столица на културата 2019.
Димитрис Папайоану сподели, че с всеки свой спектакъл търси смисъла на живота и очаква с нетърпение срещата си с публиката в България:
Когато има връзка между артистите и публиката, това е усещане, което не може да се сбърка и от което ние, артистите, не можем да се откажем. Вълнувам се и съм любопитен да усетя публиката в Пловдив. Аз съм балканец. Това е в кръвта ми. И за добро или лошо Балканите и балканското ме вдъхновяват в работата ми, сподели хореографът и допълни за новия си спектакъл:
Енергиите, които ни движат, всички тези въпросителни, на които искаме да отговорим, трябва да бъдат укротени, преди да умрем
Интересът към новия спектакъл на Папайоану е толкова голям, че обявените три дати в Пловдив бяха разпродадени много преди събитието, на което се очакват културни оператори, фестивални програматори и посетители от цял свят. Декорите на мащабната продукция „Великият укротител“ пристигнаха рано сутринта с два 17- метрови ТИР-а, за спектакъла в Пловдив вече е и 20-членния артистичен и технически екип. Работата по изграждане на сцената за спектакъла ще продължи три дни.
Гостуването на артист от ранга на Папайоану отваря нова страница за мястото на съвременните изпълнителски изкуства в България и поставя съвременния танц на заслуженото му място в културната карта на страната ни. И най-голямото доказателство за това е огромният интерес на публиката, коментира Асен Асенов, директор на Фондация „ЕДНО за Култура и Изкуства“, която организира фестивала.
Светлана Куюмджиева, артистичен директор на Фондация „Пловдив 2019“ допълни, че е чест „Великият укротител“ да бъде акцент в тазгодишното издание на ONE DANCE WEEK, който е част от програмата на Пловдив – Европейска столица на културата 2019.
Световноизвестният хореограф Димитрис Папайоану ще представи за първи път в България свой спектакъл.
След представлението на специална церемония световноизвестният хореограф ще бъде удостоен с наградата на Министерството на културата "Златен век" - печат на цар Симеон Велики, за постиженията му в културата. Папайоану ще получи отличието си от министъра на културата Боил Банов.
Димитрис Папайоану e най-успешният и значим артист в областта на съвременните изпълнителски изкуства в новата история на Балканите. Мнозина също разпознават Папайоану с грандиозните церемонии за Олимпийските игри в Атина (2004) и Европейските игри в Баку (2015). Роден в Атина .Завършва Училището за изящни изкуства .Първоначално работи като илюстратор и автор на комикси, преди да стигне върховете на изпълнителските изкуства като режисьор, хореограф, танцьор,сценограф, дизайнер на костюми, грим и осветление. За първи път е в страната и в Пловдив, а интересът към спекталъта е огромен и оправдан.
"Великият укротител" е новото бижу в 30-годишната впечатляваща кариера на Папайоану. В спектакъла човешкият живот е пътешествие до скрити съкровища, откривателство на съкровеното, вътрешно археологическо проучване на смисъла.
Талантливият грък жонглира с препратки от историята на изкуствата, известни европейски картини, метафори и танцови техники.
Зрелищните декори, типично в стила на Папайоану, са подвижна вселена, в която подът става вълна, отварят се неочаквани врати, създават се хибридни същества, докато десетимата танцьори на сцената разголват табутата за смъртта и тялото.
Репортаж за събитието и размислите на твореца може да чуете в прикачения звук файл.
Танцьори и певци от „Театър на фенерите“ от китайската провинция Гуейджоу ще гостуват в Пловдив с атрактивно представление. Събитието е посветено на началото на Китайската нова година и е с вход свободен. Тази събота, Регионалният исторически музей в Пловдив ще бъде домакин на атрактивно и любопитно музикално събитие от далечен Китай, което..
Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г. Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век? На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив,..
Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува. Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви". Композициите на творбите и цветовете им изследват..
Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата. Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..
Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..