Що се отнася до поскъпването на парното, трябва да се знае, че увеличената цена на природния газ се разпределя поетапно върху цялата производствена верига до крайния продукт – обясни пред Радио Пловдив говорителят на EVN Топлофикация Петър Костадинов.
Той потвърди, че най-вероятно топлоенергията за Пловдив ще се повиши с около 9%, каквито са предварителните разчети на КЕВР, когато комисията обяви окончателното си решение на 1 октомври.
Това обаче не означава автоматично да се умножават сметките от предишната година с този процент, предупреди Петър Костадинов.
По думите му, не може да се каже, че разходите на хората ще бъдат много по-високи от миналогодишните. Дори, ако зимата се окаже мека и топла, възможно е и да няма разлика, изтъкна говорителят на дружеството.
Той изтъкна, че друг определящ сметката фактор е индивидуалното потребление от всеки клиент. В този смисъл, едва към средата на предстоящия отоплителен сезон ще стане ясно дали поскъпването на парното се е отразило върху месечните сметки.
Топлофикациите са длъжни да спазват цените, определени от КЕВР, подчерта експертът на EVN.
Петър Костадинов припомни, че сезонът традиционно започва към края на октомври и началото на ноември, а парното се пуска когато температурите трайно се задържат ниски в продължение на няколко поредни дни. Затова, той предупреди, ако има предприети битови ремонти по домовете с централно отопление, те трябва да приключат до този срок.
Въпреки всичко, централното топлоснабдяване остава без аналог като най-комфортна форма на отопление, настоя Петър Костадинов.
На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..
Владимир Иванов - председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..
Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..
Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира производителят на зеленчуци Иван Кабуров от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..