Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пълна демонополизация на НЗОК е по-добрият вариант за реформа

Красимир Грудев, член на УС на Националното сдружение на частните болници и директор на МБАЛ „Тримонциум“.коментира за Радио Пловдив предложените 2 варианта за реформа в здравноостигурителния модел. 

С угорворката, че това са все още не са готови варианти, а  идеи и е възможно съчетаването им в трети вариант, който да обедини положителното на първите два, здравният мениджър обясни, че  от националното сдружение на частните болниза са за варианта, който предвижда пълна демонополизация на здравната каса. 

Според него, това ще постави здравното осигуряване и здравто застраховане на пазарни начала и ще помогне за свободния избор на пациентите и свободното договоряне на болници със съответните застрахователи.

Правя уговоргата, че аз лично се притеснявам от съчетаването на застрахповки и осигуровки, защото това са  различни модели и принципите на действия са различни.

Грудев припомни, че здравната реформа в САЩ на Обама бе отменена от съда с аргумента, че никой не може да задължи свободния американския гражданин да се застрахова принудително. 

Не, че това може да стане в България ,но има сериозна опасност да има  обструкции, че ще има задължителни застраховки. Формата не е толкова важна, важно е да влезнат повече пари, но срещу нещо, което може да се види и пипне от пациента и той да разбере за какво отиват парите му, коментира Грудев.

Грудев подчерта, че е добра идеята да има и индивидуални здравни партиди.  Той е категоричен, че е добре да бъде увеличена събираемостта на здравни вноски и да е ясно кой колко внася в обществения фонд. Към момента обаче, солидарният модел не е възможно да бъде заменен, с друг - като моделът в САЩ например.

Необходимо е да се създаде фонд за подпомагане на хората, които не могат да си плащат здравните вноски. Възможен вариант е и да има определена болница за такива пациенти, коментира здравният мениджър.

По думите му нерагламентираното доплащане в България е 48 %. 

 Най-голямото доплащане -70% средно става в аптеките, то не е нерегламентирано обаче. Просто  реимбурсацията от страна на здравната  каса е много малко. Над 2 милярда се плаща от пациентите за лекарства   у нас, а в други страни не е така. Големите пари са в лекарствата, разходите са големи и непрекъснато се увеличават. Не отричам, че има доплащане и при болничната и доболничанат помощ, но големите пари са при лекарствата, обясни Грудев.

Припомняме, че здравният министър Кирил Ананиев оповести вчера предложенията на ведомството за реформи в здравеопазването. Най-общо мерките предвиждат 2 варианта. Единият е гражданите да избират къде да внасят здравната си вноска –в НЗОК или в застрахователна компания, като целта е пълно демонополизиране на Касата. Вторият вариант е вноската да отива в НЗОК, както досега, но да има и задължителна здравна застраховка в размер на 12 лв. 

Цялото интервю с Красимир Грудев може да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50