Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Македония тепърва предстои непредсказуема криза

Тази неделя, 30 септември, в съседна Македония ще се проведе референдумът, на който гражданите ще изразят позицията си затова дали договорът между Скопие и Атина за смяна на името на страната  на Северна Македония да стане факт. "Подкрепяте ли членство в НАТО и ЕС чрез приемане на споразумението за името между Република Македония и Гърция" - на този въпрос трябва да отговорят с "да" или "не" македонците. 

Изходът от референдума в никакъв случай не е  предрешен, когато става дума за крайния резултат – това е ратифицирането на договора от Преспа в гръцкия парламент, коментира за Радио Пловдив журналистът и анализатор Героги Коритаров.

Той добави, че възниква и една интересна подробност, на която не е обръщано достатъчно внимание. ВМРО – ДПМНЕ беше изразило становище, че ако избирателната активност на референдума е повече от 50%, то тогава те биха подкрепили смяната на името.

Коритаров каза, че е говорил днес със специалисти от Македония, които твърдят, че в избирателните списъци за реферндума има близо 400 000 мъртви души. Спрямо броя население това е цифра, която прави невъзможно формалното осигуряване на избирателна активност. Т.е. ВМРО – ДПМНЕ поставя условие, което знае предварително, че е неизпълнимо.

Георги Коритаров подчерта, че в същото време президентът на Македония Георги Иванов говори емоционално за избора на референдума, и то като внушава доверие у слушателите. Той разгръща политически аргументи против договора между Скопие и Атина и не подписва преспанския договор вече месеци, като използва законова празнина за това. Затова и имам усещането, че тепърва предстои поредна непредсказуема криза в Македония. 

Македонците са податливи на внушения, които разпалват страхове. В този смисъл никак не е лесно да се прогнозира резултатът от референдума в Македония, заключи Георги Коритаров.

Цялото интервю с Георги Коритаров може да чуете в звуковия файл.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54