Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Македония тепърва предстои непредсказуема криза

Тази неделя, 30 септември, в съседна Македония ще се проведе референдумът, на който гражданите ще изразят позицията си затова дали договорът между Скопие и Атина за смяна на името на страната  на Северна Македония да стане факт. "Подкрепяте ли членство в НАТО и ЕС чрез приемане на споразумението за името между Република Македония и Гърция" - на този въпрос трябва да отговорят с "да" или "не" македонците. 

Изходът от референдума в никакъв случай не е  предрешен, когато става дума за крайния резултат – това е ратифицирането на договора от Преспа в гръцкия парламент, коментира за Радио Пловдив журналистът и анализатор Героги Коритаров.

Той добави, че възниква и една интересна подробност, на която не е обръщано достатъчно внимание. ВМРО – ДПМНЕ беше изразило становище, че ако избирателната активност на референдума е повече от 50%, то тогава те биха подкрепили смяната на името.

Коритаров каза, че е говорил днес със специалисти от Македония, които твърдят, че в избирателните списъци за реферндума има близо 400 000 мъртви души. Спрямо броя население това е цифра, която прави невъзможно формалното осигуряване на избирателна активност. Т.е. ВМРО – ДПМНЕ поставя условие, което знае предварително, че е неизпълнимо.

Георги Коритаров подчерта, че в същото време президентът на Македония Георги Иванов говори емоционално за избора на референдума, и то като внушава доверие у слушателите. Той разгръща политически аргументи против договора между Скопие и Атина и не подписва преспанския договор вече месеци, като използва законова празнина за това. Затова и имам усещането, че тепърва предстои поредна непредсказуема криза в Македония. 

Македонците са податливи на внушения, които разпалват страхове. В този смисъл никак не е лесно да се прогнозира резултатът от референдума в Македония, заключи Георги Коритаров.

Цялото интервю с Георги Коритаров може да чуете в звуковия файл.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Индия и Пакистан имат ядрени оръжия и конфликтът им е опасен

Военният сблъсък между Индия и Пакистан създава поводи за тревога в международен план и с факта, че става дума за две ядрени държави, коментира експертът по международни отношения и геополитика професор Румен Кънчев. Той се спира и на двустранната дипломация по убеждаването на всички страни от ЕС да подкрепят начало на преговори за членство на Украйна..

публикувано на 07.05.25 в 15:44

БЧК награди 30 доброволци в навечерието на 8-ми май

Най – активните доброволци и заслужили деятели на Българския червен кръст в Пловдив бяха наградени на церемония в Малката базилика по повод Световния ден на червения кръст и Червения полумесец. Той се отбелязва всяка година на 8 май в памет на основоположника на хуманитарното движение – швейцарския хуманист Анри Дюн а н. Той е роден на тази дата..

публикувано на 07.05.25 в 13:39

Вотовете на недоверие се обезцениха и вече са театрални

След поредната ваканция депутатите се връщат в пленарна зала. Какво свършиха до тук, какво се очаква от законотворството им, както и дали ще има нов вот на недоверие преди юни, говорим с политолога д-р  Теодор Славев . Политологът отбеляза в началото на разговора, че законодателната програма на НС не е особено богата, като пленарните сесии са..

публикувано на 07.05.25 в 10:43

Дано новият папа съчетае качествата на тримата последни

От Италия включваме монсеньор  Йовко Пищийски , служител в Държавния секретариат на Ватикана, с него говорим  за конклава (под ключ), който ще избере новия глава на Римокатолическата църква. Йовко Пищийски каза в началото, че процедурата започва с литургия, където всички 133 кардинали ще се помолят, за да може Светият Дух да ги озари и те да..

публикувано на 07.05.25 в 09:47

Скандалът Ф-16 показа проблем със сигурността на информацията

Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..

обновено на 06.05.25 в 19:45