Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Идеите за здравна реформа са закъснели и нереалистични

Мотивите на БСП за предстоящия вот на недоверие в сферата на здравеопазването ще бъдат представени в Парламента, а иначе те са очевадни за всички, коментира  в интервю за Радио Пловдив проф. Георги Михайлов, депутат от „БСП за България“.

Всички показатели в сферата на здравеопазването са в тежко състояние, а в края на миналата година министър Ананиев заяви в пленарна зала, че системата е болна и трябва да се предложи нов модел. Минаха девет месеца и в публичното пространство бяха пускани спорадични идеи, а след това станахме свидетели на едно предложение, което не пипа гръбнака на системата, а се насочва към решаването им единствено чрез доплащане, каза проф. Михайлов.

Според него да се наливат само средства в здравеопазването не е добра идея. Предложението гражданите да доплащат, узаконяването на различни цени и подобни мерки не дават яснота какво ще се промени в качеството на здравеопазването, също така няма гаранции, че повечето пари няма да се източват от различните играчи от системата, добави депутатът от БСП.

Той определи моделът за демонополизация на здравната каса у нас като абсолютно е нереалистичен. Не трябва да се играе с понятието конкуренция, когато България предоставя ресурс от едва 4 милиарда лева от здравни вноски. Това е в пъти по-малко от други европейски страни.

Проф. Михайлов изтъкна, относно идеята за допълнителното здравно застраховане, че не знае как може да принудиш застрахователите да застраховат хората за малко пари.

Той добави, че БСП е предлагала обсъждането на един нов консенсусен, надпартиен модел за здравеопазване, който да промени изцяло концепцията за системата.

А сега сме свидетели на едно предложение, което цели само да се наливат средства в една каца без дъно, от която тези средства само изчезват. Това не е сериозно и затова трябва да се носи отговорност, каза в заключение депутатът от БСП проф. Георги Михайлов.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54