Прилепите са бозайници като нас, но летят, хранят се като хората, но прекарват по-голямата и активна част от живота си през нощта. Затова ни изглеждат тайнствени, защото хората не ги познават. С тази инициатива се надяваме да разпространим повече информация за тях. Това заяви Анелия Павлова от Федерация „Зелени балкани“.
В Европа прилепите се хранят с насекоми, което ги прави изключително важни за селското стопанство, горите и за градовете. Ако ги нямаше тях, представяте ли си колко още повече комари щеше да има през лятото. Благодарение на тях количеството им се редуцира значително, защото един прилеп изяжда около 1000 комара на вечер. Това са само комарите, а другите вредни насекоми не ги изброяваме. Затова е важно да ги познаваме и пазим.
Важно е също, че те се ориентират чрез ултразвук, но не са слепи. Зрението еволюционно е много по-нисше, отколкото ултразвукът. Те усещат много по-добре околната среда. Сонарите на корабите са откраднали от прилепите и от делфините този механизъм за ориентиране.
В Природонаучния музей избрахме зала „Бозайници“, където е пещерата с прилепите, така че атмосферата да бъде близка до околната им среда. Ще загасим лампата, за да се прехвърлим в атмосферата на пещерите, където прилепите прекарват голямата част от времето си и само с едно фенерче ще осветим нашата колежка, за да може прочете на най-малките посетители приказка за прилепче.
Павлова уточни, че програмата включва артателие за изработване на маски на прилепи и, оригами, а пещерняците от клуб „Пълдин“ ще покажат на младите приключенци как се вързва възел, какво означава да си пещерняк и какви техники трябва да имаш, за да слезеш в пещерите при при прилепите.
От 19 ч. в събота в Дондуковата гради зад Природонаучния музей по залез гостите ще могат да наблюдават кога и как се появяват прилепите. И понеже тях ги има навсякъде около нас, но са скрити, използваме детектор. С него ще успеем да превърнем този ултразвук, който прилепите издават, но ние не чуваме, в чуваем за нас звук, заяви Павлова.
Точно в 17 ч. в Регионалния природонаучен музей – Пловдив започва традиционната Нощ на прилепите. Тя се провежда по инициатива на Федерация „Зелени балкани“ и клуб на пещерняците „Пълдин“.
Чуйте повече от звуковия файл:
Женския волейболен шампион на България Марица (Пловдив) постигна първа победа груповата фаза на Шампионската лига през този сезон! Маричанки надиграха хърватския Младост (Загреб) с 3:1 (25:17, 18:25, 25:22, 25:19) в зала Дом Одбойке Боян Странич в Загреб. Двубоят започна чудесно за маричанки, които поведоха със 7:4 и това накара треньорът на..
Димитър Кузманов се класира за четвъртфиналите на турнира на твърда настилка от сериите "Чалънджър" в Мансанийо (Мексико) с награден фонд 41000 долара. Българинът разгроми с 6:2, 6:1 Стронг Кирхмайер от САЩ. Срещата продължи 84 минути. Рекордьорът на България по победи за Купа "Дейвис" поведе с 3:0 в първия сет, а след още един пробив в края го..
Марица (Пловдив) ще изиграе днес третия си мач от груповата фаза на Шампионската лига. Мачът срещу хърватския Младост (Загреб) ще се играе днес в зала Дом Одбойке Боян Странич в Загреб от 21:00 б.в. Маричанки загубиха домакинството си на носителя на Шампионската лига от италианския Антонио Карара Имоко (Конеляно) с 0:3 гейма, а Младост загуби като..
От ръководството на Ботев (Пловдив) изразиха недоумението си от назначаването на Радослав Гидженов да ръководи дербито с Локомотив тази неделя. От "жълто-черния" щаб са притеснени, че рефер №2 на България е юноша на "черно-белите", но се надяват, че международния му опит ще го накара да бъде напълно безпристрастен в пловдивското дерби на "Лаута". Ето..
На стадион „Христо Ботев“ се проведе конкурс за изграждане на паметника на неповторимия Динко Дерменджиев – Чико. Бележити пловдивски творци се включиха и представиха своите идеи пред специално жури под председателството на кмета на град Пловдив Костадин Димитров, представители на „Фондация Жълто и Черно“, ПФК „Ботев“, „Сдружение ПФК Ботев“ и видни..