Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Законът да се прави на базата на национална стратегия

До края на февруари 2019 г. министърът на земеделието и храните, след необходимото обществено обсъждане, трябва да внесе в Министерския съвет проект на единен законодателен акт, уреждащ обществените отношения в земеползването - относно собствеността, ползването, опазването и управлението на земеделските земи в България, реши парламентът.
Депутатите одобриха промени в сроковете на вече прието решение на Народното събрание от 19 септември 2017 г. във връзка с разисквания по питането на депутати от левицата към ресорния министър за създаване на ред в поземлените отношения.

В изпълнение на решението от 2017 г. е разработен проект на Закон за поземлените отношения и опазването на земеделските земи, който е бил представен на заседание на парламентарната комисия по земеделие на 10 октомври т.г. В хода на дискусията е констатирано, че обхватът на представения законопроект съществено се различава от обхвата, посочен в решението на Народното събрание от миналата година. Затова депутатите от комисията са се обединили около становището да бъде удължен срокът за изработването на такъв законопроект. 

Критиките  към  законопроекта са много. Законът произтича от решение на НС, което казва на Министерството на земеделието „разработете закон“  за срок от 6 месеца.  Законът събира в себе си проблемите в момента, но не ги решава. В него няма политики, заяви Явор Гечев – председател на Националния съюз на зелемелските кооперации.

Една от слабостите му е, че в него няма и думичка за  комасация, а само за укрупняване на парцели. За мене първо трябва да има фундамент на приоритети на държавата – какво ще се  прави с комасацията на земя, особено в Пловдивска област с малките земеделски производства, за да могат да бъдат малки, но все пак устойчиви. Законът на практика събира текстове от три други закона, от които не произтичат политики.

Когато се правят закони, те трябва да произхождат от определена стратегия, значима и приемлива за определените групи хора. Данъкът върху земята трябва да цели нещо определено.  Ако има комасация, влизаме в поземлени отношения, удостоверяване на реалните собственици. Но просто данък – заради самия данък, за да отива в държавния бюджет, не е приемливо. Моята философия е, че парите от земеделието трябва да си останат в земеделието.

Същината на нещата не е само въвеждането на данък, но регулиране на поземлените  отношения на база на национална политика, която да подхранва различен от сегашния модел, защото той е изчерпан.  Малки, но  устойчви земеделски стопанства,  фамилни ферми, които да се кооперират, за да изнасят продукцията си на пзара, да станат устойчиви. Искам да видя устойчив модел от страна на държавата, подхранен с политическите мерки в законите и адекватно финансиране по отношение на европейските фондове.

Кооперирането не е точно акционерен принцип. По действащия закон за земеделските кооперации, те са капиталови дружества, които нямат непосредствена връзка със земята. От една година насам разработваме само проект на закон свързан само със земеделското коопериране.

Кооперацията по действащия сега закон е капиталово дружество, в което могат да участват само физически лица. Ами какво правим с юридическите? Нито приписването на западни модели, нито правене на нещата със замах, вършат работа.

Трябва да си намерим собствения модел, но всеки опит за нещо хубаво е обречен на неуспех, ако няма държавна политика.

Едно общество трябва да се възпитава. И второ – земеделските производители са странна порода  хора. Те имат своята устойчивост и искат сигурност. Защото, когато една култура иска инвестиции за 30 години напред, без устойчивост, без подпомагане, без модел, а на отделен моментен принцип,  е на изчерпване.

Всички мислят, че земеделието е простичка работа, но не е така, когато се говори за земеделие на макро ниво, за планиране. Манталитетът на хората се променя на база на това, което виждат.

По времето на Александър Стамболийски се е получавало. Сега сме в сериозна секторна криза по отношение на блокирането на системата. Един от начините за излизане от кризата, е точно кооперирането. Един голям магазин и износ на продукция искат няколко тира на ден. Нито един земеделски производител не може да го осигури. Нужни са и гаранционни фондове от страна на държавата, процесът е сложен и продължителен, но въпросът е, че в България той все още не е започнат.

Чуйте интервюто от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
д-р Румен Стоилов

Да създадем мир и подреденост в себе си

В Световния ден на сърцето 29 септември, наш гост бе кардиологът д-р Румен Стоилов. Човекът, който със сигурност е на "ти" с най-усърдно работещият мускул от медицинска гледна точка, но и човекът, който познава в дълбочина енигматичната стойност на най-важния орган в нашето тяло.  Дали сърцето се намира на едно и също място във всеки един от..

публикувано на 29.09.24 в 19:22
Румен Драганов

Пловдив е изключително впечатляващ за чуждите туристи

Какъв летен туристически сезон изпращаме и колко гости от България и чужбина посрещнахме? Питаме в програма "Ден след ден" - проф.  Румен Драганов  от Института за анализи и оценки в туризма.  В Световния ден на туризма, 27 септември,  Драганов подчерта, че изпращаме много добър сезон, може би, това е най-добрият сезон за последните няколко години...

публикувано на 27.09.24 в 14:48

България трябва активно да влияе на общественото съзнание в РСМ

Скопие създаваше псевдопроблеми негативен отенък, които да отвличат вниманието от истинските проблеми пред членството в ЕС. Тъкъв беше и измисленият проблем с непоставянето на знамето им при неофициалната среща на президентните на двете страни. Целта на този маньовър беше да се покаже, че България е страната, която саботира диалога и пречи на..

публикувано на 27.09.24 в 10:42

20 на сто по-малка и по-скъпа гроздова реколта в Пловдивско

"Това беше изключителна от гледна точка на предизвикателствата година. В нашия край, слава на Бога, нямаше градушки и други природни бедствия, но пък за сметка на това горещините бяха страшни".  Такава равносметка прави Георги Джингаров, лозар и винопроизводител от Брестовица. По думите му, ако нашите предци са наричали част от дните през юли..

публикувано на 27.09.24 в 10:19

Костадин Димитров не отговори дали ще остане кмет след 27.10.

Костадин Димитров не отговори дали ще остане кмет на Пловдив след парламентарните избори на 27 октомври. Той е включен на второ място в листата на ГЕРБ - СДС за Пловдив град след лидера Бойко Борисов. В интервю за Радио Пловдив Костадин Димитров обясни решението си така: "Нямах колебания дали да се включа в листата, защото за 10 месеца имах много..

публикувано на 26.09.24 в 15:39