Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Все повече туристи избират Пловдив

Увеличават се нощувките като цяло в местата за настаняване в Пловдив и областта през изминалата  в сравнение с предходната година. 

Цифрите сочат, че те са над 112 000, като от тях 71 000  нощувки са на българи, а останалите 40 хиляди са на чуждени.Това сочат данните на Териториалното статистическо бюро - Юг в Пловдив. Те изследват 201 обекта с над 10 легла в тях-хотели, мотели, къмпинги, туристически селища, хостели, къщи за гости, бунгала, почивни домове, хижи, частни квартири и апартаменти.

Интересен факт е, че са се увеличили с 7,5 % местата за настаняване, като леглата са се увеличили с 2,6%.

В хотелите с 4 и 5 звезди са реализирани 44 % от общия брой нощувки на чужди граждани, докато от българи те са само 28 %. В местата за настаняване с 3 звезди са осъществени 48 % от нощувките на чужденци и 37 % - на български граждани.  Най-много чужденци, посетили област Пловдив, са граждани на Израел, Испания, Италия, Турция, Франция , Германия  и Гърция.

Приходите от нощувки в област Пловдив през август 2018 г. достигат 4.7 млн. лв., като от български граждани те са 2.9 млн., а от чужди - 1.8 млн. лева. В сравнение с август 2017 г. е регистрирано увеличение на приходите от нощувки като цяло с 5.8%. Има увеличение от български граждани с 18.5%, докато от чужди граждани имаме намаление с 9.9%, пишат статистиците.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Поставиха колчета на пътя Асеновград - Кърджали

Монтирани са ограничителни стълбчета в няколко участъка от главния път Асеновград - Кърджали. Такива има поставени на двата разклона - за околовръстния път към града и за с. Мулдава.  Ограничителните стълбчета са монтирани на разделителната пътна ивица - в зони с концентрация на пътнотранспортни произшествия. Реализирането на идеята е част от мерките за..

публикувано на 21.10.25 в 21:21

Фирма, проверявана от европрокуратурата, спечели нова поръчка за строеж

Проверяваната от европрокуратурата фирма „Корект фактор“, реализирала ремонта на базата на фирма "Чистота" в Пловдив, преди дни е спечелила нова обществена поръчка. Този път за изграждането на детска градина в район Северен за  6 милиона  585 хиляди лева без ДДС.  Оферти за поръчката са подали общо 7 фирми, но останалите шест са отстранени...

публикувано на 21.10.25 в 17:04

РУО-Пловдив ще инициира среща за охраната в училищата

Информация от директорите на всички училища в Пловдив и областта за наличните системи, мерките за безопасност и нуждата от тяхното засилване. Това  ще поиска началникът на РУО – Пловдив  Иванка Киркова, след срещата днес с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев. Предстои да се направи преглед на охраната в училищата, като..

публикувано на 21.10.25 в 16:46

Присъда от 10 години затвор за насилника Денис Русиков

10 години затвор при първоначално строг режим постанови Пловдивският окръжен съд на Денис Русиков за причинено домашно насилие. Магистратите го признаха  за виновен по всички девет обвинения. Част от тях се отнасят за периода януари - август 2023 година, когато в германския град Лайпциг отвлякъл приятелката си Веселина Калчищарова. Спрямо нея..

публикувано на 21.10.25 в 15:32

Един загинал и двама ранени при тежка катастрофа край Стрелча

39-годишен мъж е починал на място, а други двама са ранени при текжа катастрофа на пътя между град Стрелча и село Кръстевич. Сигналът е получен около 12:20 часа, съобщават от полицията в Пазарджик.  При сблъсъка на два автомобила "Фолксваген" – лек и лекотоварен, е загинал 39-годишният шофьор на едната кола, който е от Стрелча. В болницата в..

публикувано на 21.10.25 в 14:42