Централният площад на Пловдив като витрина на времето и хората, които оставят ежедневните си следи в града. Около темата витае болезнена чувствителност, заради отдавна ферментиралите обществени надежди за промяната му в съответствие както с модерността на мига, така и с отпечатъците на древни култури. С изумителна повтаряемост грандиозните планове за мащаба на промените на площада в сърцето на града избледняват и отстъпват място за сглобяване на единствено възможните, поради различна конюнктура, идеи.
По-малко Около 70 дни преди градът да стане столица на европейската култура, ще си повторим отново, че Европа отдавна е със следите си в нашия град, а останалото е въпрос на протокол и емоционални преживявания. Каква реалност ни разкри проведената преди ден обществена дискусия за визията на площад „Централен“ и доколко гражданите припознаха проблема и като свой? Събеседник – арх. Румяна Пройкова, ръководител на проектантския екип, работещ над бъдещата му визия.
Демографските тенденции в Европа и в България – тема на анализ, изготвен от експерти по демография с фокус промяна на демографските модели в контекста на миграционен натиск от Африка и Азия. За демографските тенденции в България за период от 25 години и териториалните диспропорции в страната от последните 10 години – чуйте доц. д-р Надежда Илиева – ръководител на секция „Икономическа и социална география“ в геофизическия институт при БАН.
Какво ще стане, когато човекът поема в ръцете си историята на света и я приспособява към своите нужди, на този въпрос отговаря авторката на романа „Езерото“ Бианка Белова. Той е преведен на 17 езика и е носител на литературната награда на ЕС и отличието „Магнезия литера“ за книга на годината в Чехия. Преди представянето на романа на чешката писателка с български корени в читалище „Шалом Алейхем“ – събеседник – преводачът на книгата „Езерото“ Васил Самоковлиев.
В минутите за култура след 9 ч. за „Падналите ангели“ и фигуралните платна на известната художничка с 22 самостоятелни изложби зад гърба си и реални сънища в цвят с бягащи с нощни коне, хора и антични пулсации Емилия Арабаджиева –събеседник преди откриването на нейната изложба в галерия „Аrsenal of art“.
Тази седмица в „Добро утро, ден!“ ни гостува Елена Кристиано, собственик на една от най-успешните компании в сферата на красотата. За себе си казва, че е успяла да намери баланса между кариерата и личния живот. А за нея те вървят ръка за ръка вече 30 години. Съдбата и е преплетена с Италия, модата и индустрията за красота. Нейната любов към Италия..
Заместник-ректорът на ПУ „Паисий Хилендарски“ професор Станимир Кабаиванов е гост в рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица. Той е завършил с отличие Математическата гимназия в Пловдив със специлност „Физика и английски език“, а след това макроикономика в ПУ „Паисий Хилендарски“ с отличен успех и финансов мениджмънт с пълно шест...
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден“ ни гостува пловдивчанинът Борис Стоилов. Завършва графика, но от 1990 година работи като илюстратор на книги. Илюстрации прави не само за български издания, но и за канадски, американски. Направил е хиляди корици на успешни книги и рисунки към тях – сред тях са „Малкият принц“, „Барон Мюнхаузен“, „Ян..
Тази събота "Срешите" ви предлагат спомен за писателя Рашко Сугарев - 30 години от смъртта му. Ще чуете и малка част от едно от неговите последни интервюта. Гостува проф. Инна Пелева.
Гостът ни тази седмица е Милен Георгиев, професор в Института по микробиология на БАН, където ръководи лабораторията по метаболомика. Неговата голяма професонална любов и гордост обаче е Центърът за върхови постижения по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив, в чието създаване активно участва и в който работят учени от пет континента...