Демографските тенденции в Европа и в България – тема на анализ, изготвен от експерти по демография с фокус промяна на демографските модели в контекста на миграционен натиск от Африка и Азия. За демографските тенденции в България за период от 25 години и териториалните диспропорции в страната от последните 10 години – доц. д-р Надежда Илиева – ръководител на секция „Икономическа и социална география“ в геофизическия институт при БАН.
До 2030 г. в зависимост от трите сценария на прогнозата – тенденциален, оптимистичен и песимистичен, се очаква населението на България да достигне между 6 млн и 400 хиляди до 6 млн. 600 хиляди. Особеното в изследването е, че тенденциите са проследени в регионален аспект до най-ниското териториално ниво по населени места и там се очаква от картата на България дотогава да изчезнат между 880 и 970 населени места, които ще останат обезлюдени в следващите 12 години.
Друга тенденция е намаляването на гъстотата на населението. За територия, която е под 10 души население на кв. километър, се приема, че това е демографска пустиня. Тези демографски пустини в следващите години ще нарастнат значително, като през 2016 г. заемат 23% от териториите на страната, докато през 2030 г. те ще заемат 60%. Това влияе и върху регионалното развитие, пространственото планиране, инфраструктура, планиране на различни услуги за населението.
Няма как да се развиват тези територии, тъй като последните тенденции в европейските политики са не да се търсят териториите, които са необлагодетелствани, а да се залага на възможностите за тяхното развитие. И когато в една територия няма човешки капитал, то няма потенциал за развитие.
В 20% от населените места у нас през 2030 г. няма да има и население в трудоспособна възраст, подчерта като друга негативна тенденция доц. Илиева.
Чуйте още от звуковия файл:
Димитър Бришимов е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..
Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет? Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..
Благотворителен коледен концерт в подкрепа на 11-годишната София ще се проведе тази вечер от 18 часа във физкултурния салон на Основно училище „Елин Пелин“ в Пловдив. Паралелно с това учениците набират средства и в коледен базар, който стартира в началото на седмицата . Дарения за лечението могат да бъдат направени и по банков път, както и..
Първата награда в тазгодишното издание на конкурса "Млад предприемач" на Пловдив спечели Любомир Владимиров с авторската си разработка за автомобилен симулатор. "Това е един проект, в който истински коли са трансформирани в много реалистични симулатори. Качвате се в истинска кола и имате възможност да усетите физиките, които бихте усетили на..
В края на месец март разказахме за млад мъж от първомайското село Бяла река, който събира и след това дарява инвалидни колички и столове на хора с увреждания в нужда. 9 месеца по-късно той вече е учредил благотворителна фондация и в началото на следващата година възнамерява да открие склад, в който да се събират помощните средства, които..