Йордан Велчев - поет, есеист и историк, е четвъртият гост на съботното матине в Дома на писателите в Пловдив на ул. „Княз Александър Батенберг“ 27.
Той ще бъде представен от Антон Баев, който казва за него: "На пръв поглед той прилича на боксьор, който отдавна е окачил ръкавиците. Може би най-емблематичното заглавие на негова стихосбирка е Аркада".
Йордан Велчев пише поезия, проза и есеистика. Автор е на изследвания върху взаимоотношенията на цивилизациите в контекста „Изток – Запад“, на сценарии за документални филми. Между наградите му е националната „Христо Г. Данов“ за принос в българската книжовна култура – раздел Хуманитаристика.
Носител е на Почетния знак на Пловдив.
Йордан Велчев е автор е на есето „Старият Пловдив“ (1983, на български, руски, английски и немски език); на историко-есеистичната книга „Анонимни жития“ (1987, 2009) за предтечите на българското Възраждане от първата половина на ХІХ век, отличена с литературната награда „Светлоструй“; на книгата с поезия в проза и есета „Милиони малки убийства“ (1997).
През 2005 г. излиза от печат фундаменталният му труд „Градът, или между Изтока и Запада ХІV–ХVІІ век“, в който чрез историята на балканския имперски град (Пловдив) изследва човека на Изтока и Запада в съвкупността от историите на различни, но съществуващи заедно в единен свят народи, религии, езици и култури през столетията от ХІV в. до началото на разрива между източния и западния тип цивилизации.
Капиталното му изследване в три тома „Балканският човек ХIV–ХVII век“ – за историята на народите на Балканите в глобалния контекст на световните цивилизации през последните две хилядолетия до съвременната епоха от началото на ХХІ век, получава повторно национална награда „Христо Г. Данов“ за принос в българската книжовна култура и награда за литература „Пловдив“.
Негови творби са превеждани на английски, немски, португалски, унгарски и руски език.Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..
Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..
Виртуозната цигуларка Лия Петрова е първият гост-солист на Оркестъра на Опера Пловдив през 2025 година. Симфоничният концерт в Дома на културата „Борис Христов“ ще бъде дирижиран от австрийския диригент и пианист с руско потекло Алексей Корниенко - преподавател в Държавната консерватория на Каринтия (Kärtner Landeskonservatorium), съосновател..