Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Думата "справедливост" виси със страшна сила

Догодина има избори в два редовни тура и те ще покажат отново по най-адекватен начин нагласите на гражданите. По тази причина кампанията вече започна съвсем очевидно, даже и за традиционно въздържащите се от резки изяви като ДПС. Така политическият анализатор Любомир Стефанов коментира радикализирането на ДПС.

По думите му,  ДПС няма какъвто и да е шанс да управлява държавата и ще си остане малцинство, но излъчва сигнали за нагласите си към различните политически играчи.

Между редовете те казват, че  не само ще  има  избори за Европейски парламент и местни избори, но и може би е време и да стягаме парламентарни предсрочни такива. В зависимост от отклика на думите от риториката, която използват,  ДПС ще се ориентира  с кой може да постигне разбирателство.

Начинът, по който се държи Валери Симеонов, няма нищо общо с онзи колосален гаф при назначаването на Делян Пеевски за шеф на ДАНС за три дни в кабинета Орешарски. Г-н Симеонов  не за първи път е на тази позиция и не за първи път изтърсва  подобни нелицеприятни и слуходразнещи комбинации не само към протестиращите майки на деца с увреждания, но и към всички други засегнати интереси, той има навика да се изказва  по изключително безпардонен начин, претендирайки, че казва истината. Заради нарастването на общественото напрежение се търси приликата, което не е коректно.

Българите искат да имат качествено и справедливо управление. Това, което се случва с показните арести, констрастира със заявките на премиера, че държавата не е била по-добре и че бюджетът, едва ли не, е  най-удовлетворяващ исканията на гражданите от годините на Прехода.  Онази дума, която виси с най-страшна сила, е думата „справедливост“.

Хората надигат глава, защото институциите не си вършат работата, която са призвани да правят, а не - че няма пари. Премиерът и неговото обкръжение  пропускат да забележат, че гражданите протестират като граждани, не с хладилниците и с джобовете си.  Те защитават позиции, които много са забравили политиците в България - да се говори на българските жители като на електорат, а не като граждани и да се обръщаш с „граждани“ към тях  от куртоазия.

Не мисля, че гражданите, които протестират, имат усещане, че са намерили алтернативно политическо представителство, заяви още Любомир Стефанов. 

Чуйте повече от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54