Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Никой не обича нощния труд, както и да плаща за него

Синдикати, работодатели и представители на държавата са на мнение, че трябва по-добра регулация и ограничаване на нощния труд, заради вредното му въздействие. Различни са подходите им към промяната.

Сегашната стойност на заплащането от 0,25 лв. на час е определена през 2006 година. КТ "Подкрепа" настоява за увеличение, като то стане 0,5 процента от минималната работна заплата за един час нощен труд. Ако промяната се приеме, заплащането за час нощен труд при сегашната минимална работна заплата, ще стане 2,55 лв. или 17,85 лв. за една нощна смяна. 

Снимка

"Нощният труд е евтин ад" е новото послание на кампанията на КТ "Подкрепа", която е както за увеличение на възнаграждението, така и за ограничаването на полагането на нощен труд. От синдиката искат той да се ограничи само до производства, които са технологично непрекъсваеми. 

Според лидера на КТ "Подкрепа" - Пловдив Атанас Кръстев законодателна промяна е категорично необходима. От друга страна диалогът трябва да се води в отделните браншове в рамките на колективното договаряне между работници и работодатели.

Над 400 000 души работят нощем в страната, каза Кръстев. Здраве, качество на живота, но и качеството на работното място са следствията, които пряко се влияят от работата него. И в чужбина се работи "по тъмно", но доста по- хуманно.  Като добър регионален пример синдикалистът посочи летище "Пловдив", където ставката за нощен труд е сравнително висока. В охранителния бизнес и в земеделието са лошите примери .

Работодателите смятат, че заплащането на нощния труд не може да се обвърже с минималната работна заплата. 

Снимка

Теодор Дечев от Асоциацията на индустриалния капитал коментира,  възнаграждението за нощен труд е 25 стотинки е минимална норма, но такм където има колективно договаряне сумите са много по- високи. 80 - 90 стотинки в енергетиката, в целулозната и пивоварната промишленост, 1.30лв. е цената на час труд през нощта в мините. 

Колкото до споменатия от синдикалиста охранителен бизнес Дечев обяви, че там има само един подписан договор в цялата страна. Според Дечев направеното предложение няма да бъде прието, то е просто една добра стартова база за начало на преговори.

Работодателите настояват договарянето по темата да е по икономически дейности като се отчитат спецификите на всяка професия.

Чуйте двете позиции в прикачените файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Честваме Петровден!

Днес православната църква чества едновременно паметта на апостолите Петър и Павел, наречени първовърховни и вселенски учители.  Те с усърдие разпространяват Христовото учение и претърпяват страдания, гонения и мъченическа смърт заради вярата. Оставят послания, в които се разясняват християнските ценности и правилата на църковния живот.  Петър се..

публикувано на 29.06.24 в 08:56
Вилис Цуров

Отказът на президента да участва в срещата на НАТО е лош сигнал

Отказът на президента Румен Радев да участва в срещата на върха на НАТО във Вашингтон не е изненада, като се има пред вид позицията му против помощта на Украйна, каза в интервю за предаването "Точно днес" Вилис Цуров - председател на УС на Съюза на офицерите от запаса "Атлантик". Независимо от това, сигналът, който изпраща страната ни към партньорите..

публикувано на 28.06.24 в 10:24

Аптеките са на кръстопът между грижата и търговията

Собственици на аптеки,  професори от академичните среди и анализатори сядат на една маса, за да обсъдят проблемите в аптечния бранш.  Форумът е тази събота в Пловдив и  поставя темата: „Българската аптека е на кръстопът между фармацевтичната грижа и търговията“.  Форумът се организира от Инициативен комитет на магистър-фармацевти,..

публикувано на 28.06.24 в 10:08

Форум "Азбука.Език. Идентичност" в Пловдив

В зала „Съединение“ на Регионалния исторически музей в Пловдив ще се проведе втората сесия на Международния форум за кирилицата „Азбука. Език. Идентичност“. Форумът е по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова и се организира с подкрепата на Министерство на образованието и науката. Той е продължение на проведения през 2022 г. Международен..

обновено на 28.06.24 в 08:51

Медицината е най-желана специалност в МУ-Пловдив

Ръст на кандидат-студентите за Медицински университет – Пловдив – това показват данните от подадените документи за участие в кампанията за прием. 1950 е общият брой на кандидатите, като миналата година те са били 1740, посочи зам.-ректорът по учебна дейност проф. д-р Веселина Горанова. Превес отново имат жените – 1480, а мъжете са 470...

обновено на 27.06.24 в 16:34