Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Майки и бизнес един срещу друг за дългото майчинство

Снимка: podkrepazakarmene.com

Срещу втората година платено майчинство се обяви АИКБ. Според работодателите обезщетението през втората година на майчинството е ниско платено – 380 лева на месец, а освен това дългият престой на майките вкъщи води до загуба на трудови навици и бърза адаптация на работното място. Позицията на бизнеса е, че по- бързото завръщане на майките на работа ще компенсира отчасти дефицита на работна сила на пазара на труда.

В България е най- дългото платено майчинство и то в пъти в сравнение с ЕС – подчерта в интервю за Радио Пловдив Добрин Иванов – изпълнителен директор на АИКБ. У нас отпускът за бременност и раждане е 58 седмици, а освен това страната ни е и най- щедра в размера на обезщетението. 

В богатите скандинавски страни, които се славят с щедрата си социална политика, то е далеч по- късо. В Швеция е 14 седмици, 14 седмици е в Германия, Гърция - 17 седмици и Румъния - 18 , Финландия - 17 седмици.

 В 410-те дни отпуск за бременност и майчинство българката получава 90 процента от средно дневното брутно възнаграждение, което е вземала през последните 24 месеца. В Скандинавие е 70 на сто, а в други страни най- високият процент на обезщетение е  до 80 процента, а има и други страни – до 50 процента. В САЩ се полагат 12 седмици отпуск като не е гарантирано обезщетяване на майките, докато са в майчинство.

Според Добрин Иванов това дълго майчинство и обезщетението от 380 лева води до некачествено отглеждане на детето и добра издръжка на семейството. Държавата, по думите му, трябва да насърчи майките да се връщат на работа по- бързо и в същото време да помогне с отглеждането на деца чрез осигуряване на повече ясли и детски градини. 

Възможно е тази услуга да бъде безплатна, но е задължително да бъде качествена. Възможно е също да се осигури  гъвкаво работно време за работещите майки, в същото време трябва да се поощри раждаемостта чрез даване на безлихвени кредити на семейства за покупка на жилища. Държавата е длъжна да осигури стимули за майките, младите семейства като така се бори и с ниската раждаемост.

От бизнеса посочват още, че взетите от държавата решения за по- дълго и платено майчинство не са довели до ръст на раждаемостта у нас. Според цитираната от АИКБ статистика от 2009 година досега ражданията намаляват всяка година между 3 и 6 процента на година.

Снимка

И за детето и за майката е по-добре платеното майчинство да остане две години. В момента, ако в семейството няма баба да поеме детето след първата му годинка е немислимо младата жена да се върне на работа.

Това споделиха анкетираните млади жени в Пловдив. Според повечето пловдивски майки в града  няма достъчно места в яслите, трудно се намира и детска градина след това. В България няма  възможност майките да работят почасово или децата им да посещават детски заведения почасово. Не са осигурени възможности от държавата и общините, майките да се върнат на работа и в същото време децата им да бъдат добре обгрижини.

  Предлаганите мреки ще задълбочат демографската криза, а няма да стимулират младите семейства да имат повече деца, категорични са майките. 

Те не са съгласни и с идеята платеният отпуск да не се признава за трудов стаж. Категорично не приемат и тезата, че двете години  майчинство водидо загуба на трудовите им навици и прави трудна адаптацията им на работното място.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39