Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Филм за Ван Гог с Уилям Дефо на "Киномания в Пловдив"

30 филма включва тазгодишното издание на „Киномания в Пловдив“, като откриването на киномаратона е на 16 ноември и ще продължи до края на месеца.

Сред големите хитове са „Ван Гог: Пред портите на вечността“. В ролята на холандския художник влиза Уилям Дефо.

"Този филм е за един художник и неговото рисуване, както и за тяхната връзка с вечността" – твърди за продукцията режисьорът Джулиън Шнабел, който е и художник, известен със своите живописни платна. Дефо вече има награда от Венеция за най-добър актьор. Очаква се филмът да се добере до номинациите на Оскарите, а нищо чудно и да спечели статуетка.

В афиша на изданието идва най-новият филм със знаменития актьор Робърт Редфорд – „Старецът и оръжието“. Холивудската звезда обяви, че това е последният му филм като актьор. Продукцията представлява забавно криминале за елегантния банков обирджия Форест Тъкър, който е бил действителна личност.

Не е за пренебрегване и новият филм на Паоло Сорентино, озаглавен с краткото местоимение „Те“. Режисьорът вече направи фурор с предишната си продуцкия „Младост“ преди 3 години и сега се готви пак да разбуни духовете с лента, посветена на изключително противоречивата личност на бившия италиански премиер Силвио Берлускони. Няма да припомняме и успеха на „Великата красота“ преди 5 години, който реално спечели „Оскар“, но и тук главната роля е поверена на същия любим актьор на Сорентино – Тони Сервило.

Един от корифеите в съвременната кинорежисура Вим Вендерс ще ни покаже документалния филм: „Папа Франциск: Човек на думата си“. Лентата е по-скоро лично пътуване със Светия отец, отколкото биографичен филм за него.

Прожекциите са в Лъки Дом на киното, а продажбата на билети започва на 9-и ноември.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" за човека и човешките ценности

Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества.  Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?"  Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.

обновено на 22.02.25 в 09:10

"Момо или животът пред теб" с премиера в Кукления театър

Най-новото заглавие в афиша на пловдивския Куклен театър е постановката „Момо или животът пред теб“ по едноимения роман на френския класик Ромен Гари.  Представлението е предназначено за възрастната аудитория.  Моноспектакълът е на Димитър Николов-Шаблата, режисьор е Валери Кьорленски. Сценографията е на Томиана Томова-Начева,..

публикувано на 21.02.25 в 12:30

Премиера в Пловдив на филма за Милен Цветков

"Присъединете се към нас, и нека заедно преживеем емоцията от премиерата на документалния филм за Милен Цветков!", пишат създателите на новата лента за известния журналист, загинал в катастрофа през 2020 година. След прожекцията на филма ще се проведе среща със създателите на филма и да се разбере повече за заснемането, трудностите и мотивацията..

публикувано на 21.02.25 в 10:14

В община "Родопи" кукери гонят злото

За пета поредна година в неделя кукерският празник "Старци" ще прогони злото и зимата от високопланинското село Лилково. Началото е в 12.00 ч. с гайдарско шествие, които ще поведат кукерите със страшни маски и медни чанове. След това ще бъдат демонстрирани маски и костюми от местните хора и гостите на празника, а детската кукерска група..

обновено на 21.02.25 в 08:52

Спомен за първата българска околосветска пътешественичка

Среща разговор за първата българска околосветска пътешественичка Анка Ламбрева организират тази вечер Историческият музей и общинската библиотека в Карлово. Поводът за срещата в библиотека „Д-р Иван Богоров“, са 130 години от рождението й. Анка Ламбрева е медицинска сестрапо професия.Тя е първата българка, прелетяла със самолет над Ламанша..

публикувано на 21.02.25 в 07:10