Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да се решават проблемите заради птичия грип, но не едностранно

Щетите от птичия грип върху патиците са значителни и стават все по-големи, заяви в интервю за Радио Пловдив Калин Йовчев, собственик на ферма за производство на патици в района на Първомай.

Голяма част от патиците нямат видими признаци на заболяването, положителни проби се откриват едва след лабораторен анализ, което оскъпява процеса, обясни той. 

Според него значителни вреди търпят производителите заради забраната от страна на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) за движението на еднодневни патета, дори от "стерилни" за заболяването ферми. Патетата измират заради липсата на адекватни грижи, а не са избивани по хуманен начин, затова и на фермерите не се дължи обезщетение, добави Калин Йовчев. 

Отделно, според него, съмнения будели и резултатите, възоснова на които се забранява движението и търговията с водоплаващи птици. 

Със забраните, въведени от БАБХ, се разстройва целият процес по отглеждането на патици. Ние сме "за" решаването на проблема, но не едностранно - в ущърб на производителите на патици, заяви фермерът. 

Днес производители на водоплаващи птици от цялата страна протестираха пред БАБХ с искане да се облекчат мерките срещу птичия грип, а директорът на Агенцията да си подаде оставката. 

По-рано на нарочен брифинг в София стана ясно, че близо един милион птици са унищожени заради птичия грип в България от началото на тази година. Въпреки това заразата продължава да се разпространява, призна директорът на Агенцията по храните Дамян Илиев.

"Фактите показват, че мерките, които се вземат в България по отношение ограничаване на заболяването, са лоши. Имаме критики по отношение на вземане на проби, истинност на проби, всичките тези неща са свързани и важат и за двете страни".

След масов протест на фермери, които отглеждат патици, срещу ограничителните заповеди на Агенцията по храните, утре срещите на бранша с Агенцията продължават. 

Подготвя се предложение за криминализиране на нелегалното отглеждане на кокошки и патици, тъй като фермите в сивия сектор са най-вероятен източник на зараза.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Ружа Смилова

Вървим към нови извънредни парламентарни избори

Оптимизмът на Новата година винаги ни кара да даваме кредит на доверие на политическите играчи, а и на всички около нас. Но това, че нямаше много новини около преговорния процес, не даваше кой знае колко обнадеждаващи сигнали. Това заяви политологът Ружа Смилова, която коментира информацията, че ГЕРБ-СДС спират преговори за съставяне на редовен..

публикувано на 06.01.25 в 10:40

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19