„Български народни приказки“ и „Под игото“ на Иван Вазов са най-четените български книги от учениците в Пловдив.
На церемония в библиотека „Иван Вазов“ бяха обявени десетте най-четени книги между 400 български заглавия.
За тях са гласували над 4 хиляди ученици от 34 училища. Инициативата е по повод Деня на народните будители.
Учениците от 1 до 4 клас са определили първо място за „Български народни приказки“, следвани от „Патиланци“ от Ран Босилек и „Мили, бате!..Писма на един дакел". Следват:
4. „Ян Бибиян“ на Елин Пелин
5. „Пет приказки“ на Валери Петров
6 „Ние врабчетата“ на Йордан Радичков
7. „Зайченцето Бяло“ на Леда Милева
8. „Приказки“ на Елин Пелин
9. „Приказки“ на Ран Босилек“
10. „Тошко Африкански“ на Ангел Каралийчев
В по- горните възрастови групи - V-VII и VIII-XII клас - най- много ученици са обявили за най - четена книга "Под игото" от Иван Вазов.
Във възрастовата група до VII клас класацията от второто място нататък е следната:
2. „Ян Бибиян“ на Елин Пелин
3. „Патиланци“, Ран Босилек
4. „Бай Ганьо“ Алеко Константинов
5. Български народни приказки
6. „Хитър Петър“ Сава Попов
7. „Немили-недраги“, Иван Вазов
8. „До Чикаго и назад“, Алеко Константинов
9. „Измамен“ Станислав Койчев – Стан
10. „Невидим“, Станислав Койчев – Стан
Във възрастовата група до XII клас класацията продължава така:
2. „Бай Ганьо“ Алеко Константинов
3. „Немили-недраги“, Иван Вазов
4. „Тютюн“, Димитър Димов
5. „Стихотворения“, Христо Ботев
6. „До Чикаго и назад“, Алеко Константинов
7. „Железният светилник“, Димитър Талев
8. „Крадецът на праскови“, Емилиян Станев
9. „За кого се сещаш, когато се сещаш за някого“, Константин Трендафилов
10. „Затвори сърце“, Константин Трендафилов
11. „Разкази“, Йордан Йовков.
В кампанията участваха общо 4697 деца и младежи от 34 училища и 10 читалища. Те имаха възможност да гласуват както електронно, така и на хартиени бланки, които пускаха в специални урни в училищните и читалищните библиотеки.
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..
Виртуозната цигуларка Лия Петрова е първият гост-солист на Оркестъра на Опера Пловдив през 2025 година. Симфоничният концерт в Дома на културата „Борис Христов“ ще бъде дирижиран от австрийския диригент и пианист с руско потекло Алексей Корниенко - преподавател в Държавната консерватория на Каринтия (Kärtner Landeskonservatorium), съосновател..
Тази вечер в Клуб „Петното на Роршах“ ще се състои премиера на стихосбирката на Станислава Станоева „Хляб, любов и други ангели“. За поетесата и нейната книга ще говори Александър Секулов. Според поета и графичен дизайнер Иво Рафаилов книгата е пропита с носталгия, като светлина, която идва отдалеч и осветява пътя.
Художникът Васил Петров представя изложба живопис „Дионисиеви мистерии“ в галерия „Възраждане“. Тя се открива тази вечер, а с експозицията художникът ще ни потопи в тайнства – божествени и човешки. „Новата изложба на Васил Петров отново ще ни потопи в тайнства – божествени и човешки. Любимите на художника сюжети – жената, виното, боговете са..