Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Малките кметове и сега имат самостоятелни бюджети

Протестите на кметовете на малки населени места бяха прекратени след среща с премиера Бойко Борисов.. Управляващите са категорични, че с промени в Закона за местното самоуправление проблемите ще бъдат решени от началото на 2019 г. Управниците на малки населени места настояват всяко кметство да има гарантиран бюджет, а със закон държавата да задължи кметовете на общини да превеждат в пълен размер средствата. 

След срещата кметът на Калофер Румен Стоянов - председател на националното сдружение на кметовете на кметства коментира: "Постигнахме добър резултат. Всяко населено място сега вече ще си има бюджетна рамка. Кметът на общината, както ние искахме, ще бъде длъжен да изпълнява". 

Пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов подчерта, че е скептичен за резултатите от решението, което е политическо. 

 От 25 малки кметове и 1 кметски наместник в Общината никой не е участвал в протестите, с изключение на кмета на Сопот. Отговорността на кметовете на общини и кметства е несъизмеримо по-голяма, защото те имат отговорността на събират общинския бюджет и да го разпределят.

Бюджетите се формират от данъчните постъпления, чиято събираемост в различните населени места е различна. Според ЗМСМА бюджетът на общината се приема от ОбС и на всяко тримесечие кметът на голямата община прави отчет за разходването на средствата. Така Кабаиванов аргументира тезата си, че и в момента кметовете на малките населени места имат самостоятелни бюджети.

Предстои да видим какви ще бъдат законодателните промени след тази среща, но бюджетът трябва да бъде ръководен така, че да бъде изпълнена първо приходната част, за да има и и възможност за харчене на разходната.

Децентрализацията трябва да върви с ускорени темпове, но това трябва да става  от централната към общинската власт и от общинската – към кметствата, подчерта още д-р Кабаиванов.

Кабаиванов не е против решението да има контрол върху кметове на по-големите общини затова, как разпределят финансирането за по-малките, но подчерта, че това и сега съществува. 


Чуйте цялото интервю от звуковия файл:  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49

Коледа е миризма на горящ пън и щастието, че сме заедно

"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..

публикувано на 25.12.24 в 08:25

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50