Над 200 участници се включват в четвъртата инициатива на „Световен образователен форум България“ за иновациите в класната стая.
Заместник-министърът на образованието и науката Деница Сачева ще открие форума, на който ще участват представители на министерството, на РУО и общини, на образователни институции от 50 населени места в България.
Те ще споделят опит как иновациите в класната стая оказват влияние на качеството на обучение, как облачните технологии и електронни платформи променят средата и мотивацията на учениците. В майсторския клас се включват над 220 директори и педагогически специалисти от детски градини и училища в цялата страна.
Ключов лектор на програмата е Тон Дайф – президент на Световен образователен форум и експрезидент на Европейската асоциация на училищни директори. Той ще сподели добри практики от Холандия.
Визията как да бъдат подкрепени децата в риск ще бъде представена от Държавната агенция за закрила на детето, необходимостта от иновации и промяна на обкръжаващата среда ще дискутират Асен Александров – директор на 51 СУ в София и зам.-председател на комисията по иновации към МОН, както и арх.Петкана Бакалова – зам.-председател на УС на Камарата на архитектите.
Водещ лектор ще е членът на борда на Националната асоциация на училищните лидери в Белгия Риа Верлинде. Тя е представител на своята страна в Европейската асоциация на училищни директори и ще презентира белгийския опит по отношение на иновациите.
Панелисти тук са зам.-кметът по образование и иновации на Община Пловдив Стефан Стоянов, проф. Галин Цоков – директор на Департамента за квалификация и професионално развитие на педагогическите специалисти при ПУ “Паисий Хилендарски”, и Антон Бъчваров от „Уча се”.
Целта на този форум е да откриваме нови идеи и вдъхновение - за да променяме образователната среда, да бъдат училищата по-приветливи, а децата по-спокойни и щастливи, това заяви в интервю за Радио Пловдив Мария Гайдарова, организатор на „Световен образователен форум България“.
Тя подчерта, че е необходимо да се игради професионална общност от лидери, новатори и ментори, които да осъществят реорганизацията на процесите на обучение.
Тази промени на процесите на обучение вървят в няколко посоки – по отношение на средата на образование, на методите на преподаване и въвеждане на информационните технологии. И очакваме да чуем ключовите послания на водещи експерти от различни европейски страни, коментира Мария Гайдарова.
Цялото интервю с Мария Гайдарова можете да чуете в звуковия файл.
180 полицейски екипа от 13-те районни управления на пловдивската дирекция участваха в четиридневна специализирана операция за контрол по пътищата в града и региона. За времето от 20 до 23 февруари са проверени над 4 700 леки и тежкотоварни автомобили. Установените за този период нарушения, санкционирани с фишове и актове са над 1400..
Режим на водата наложиха в Широка лъка. Причината е парадоксална - за да не замръзват крановете, собствениците на имоти оставят чешмите си да текат почти денонощно и така на практика са източили доста голям процент от водоизточника на селото, а дебитът му и без това е намалял заради замръзването на реката. Така щедро си е текло не само по..
Две крупни ВиК аварии оставиха без вода стотици пловдивчани в район „Северен“. Едната е на спукан от снощи магистрален водопровод на бул. „България“ край номера 37 и 39. Засегнати оттогава са също и живеещите по протежение на бул. „Марица“ и улиците „Васил Левски“ и „Победа“. По уверение на ВиК – Пловдив екипите там работят..
Срещу съдебната практика, която отчуждава бащите от децата им след раздялата на двамата родители, се обявиха десетки протестиращи бащи в Пловдив. Протестът под надслов „Всички деца заслужават мама и тати поравно“ се състоя пред Съдебната палата, а участниците в него изразиха и недоволството си от бавното и непрозрачно правораздаване...
Въздухът в два пловдивски района отново е замърсен, отчитат автоматичните измервателни станции „Каменица“ и „Тракия“. Замърсяването в центъра и в източната част на града е почти два пъти над нормата. Стойностите на фини прахови частици са достигнали малко над 90 микрограма на кубичен метър при норма 50 микрограма. По-голямо е замърсяването в центъра..