Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-важен е духовният пост, не толкова телесният

От днес започват Коледните пости - време не само за въздържание от храна, а и за пречистване на чувства и мисли.

Тази година Коледните пости започват с ден по-рано, защото сряда по принцип е постен ден. Иначе официално постът започва от утре, обясни отец Емил Паралингов от пловдивския храм "Света Параскева". 

И през тези пости е важно да се настроим не само от въздържание от консумация на месни продукти, а и трябва да обърнем внимание и на душата. Не може да се въздържаме от ядене на животински продукти и да сме вулгарни, изнервени и напрегнати. Духовният пост изисква да сме кротки, отстъпчиви, милостиви, да разсъждаваме за живота си повече. Само тогава постът е полезен, обясни отец Паралингов. 

Той посочи, че е по-желателно да държим духовния пост, защото само телесното въздържание няма да ни помогне. Да не сме човеци, а да се въздържаме от животински продукти не е пост, подчерта духовникът. 

Коледните пости продължават до Рождество Христово. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ако досиетата бяха отворени по-рано, България щеше да е друга

Евтим Костадинов е дългогодишен председател на Комисията по досиетата, чийто състав бе сменен вчера с решение на Народното събрание. Новият председател е настоящият директор на ДАНС – Пламен Тончев. Според Костадинов е много важно новите членове на комисията да изпълняват закона, както са правили той и колегите му. „Ако Тончев успее да се..

публикувано на 29.05.25 в 17:01

Разяснителната кампания за еврото закъсня много

Комисията за защита на потребителите и Комисията за защита на конкуренцията обявиха, че започват съвместни проверки, за да се предотврати спекулативно поскъпване на цените на стоки и услуги при приемането на общата европейска валута. Реакцията на двете институции идва след критиките, че недостатъчната обществена подкрепа за еврото е основно..

публикувано на 29.05.25 в 16:01

Недоволство в Смолян заради опасния трафик през града

Смолянският квартал "Устово" е наситен с конфликтни и опасни места по улиците за пешеходци и шофьори.   За това предупредиха местните власти хората от инициативен комитет на жители от квартала. Това стана на среща с представители на държавни и общински институции в дискусия за наложителни спешни транспортни мерки. Усложнената пътна..

обновено на 29.05.25 в 15:54

Пейо не иска да се самоубие, има проблем и търси помощ

Пейо, който в рамките на 14 дни, направи два опита да сложи край на живота си - не иска да се самоубие. Това е човек, който има проблем и търси помощ, начин да бъде решен. Затова и опитите му са публични.   Това коментира психологът Стоичко Миличин след вчерашния втори опит Пейо да скочи този път от скалите на Бунарджика. Според него..

публикувано на 29.05.25 в 10:48
Георги Киряков

Стабилността на правителството е в ръцете на ДПС-Ново начало

В последния четвъртък на май обобщаваме политическите акценти, от сезирането на КС от президента до инсценираните процеси в ДПС, и последващо ли е заличаването на автентичната партия на Доган. Събеседник по темата "Точно днес" е политологът  Георги Киряков . Политологът отбеляза в началото на разговора, че процесите вървят към учредяването на нова..

публикувано на 29.05.25 в 10:25