От началото на годината 25 жени у нас са били убитити. При 90% от престъпленията извършителят е партньорът на жертвата. Това съобщиха от от фондация „Джендър алтернативи“ при отчитането на на проекта „Програми за превенция и преодоляване на домашното насилие в малки и отдалечени населени места”.
Според ръководителя на проекта Рада Еленкова-Рашева домашното насилие е все още тема табу в българското семейство и въпреки, че младите хора знаят за него, в къщи проблемите не се коментират.
В продължение на шест месеца от неправителствената организация са провели редица срещи с цел превенция на домашното насилие сред учениците в Брани поле, Брестник, Крумово и Цалапица.
От фондацията са категорични, че у нас все още институциите не оказват ефективна защита и помощ на пострадалите, а готвените промени в законодателството и Наказателния кодекс няма да променият съществено ситуацията. По думите на Рада Рашева липсва стратегия за превенция на домашното насилие, както и адекватно финансиране на програми и проекти за това. Проблем у нас е липсата на кризисни центрове и възможност жените, жертви на домашно насилие, да продължат да работят и отглеждат децата си след раздялата.
Социалният работник Любомира Цъцарова даде редица примери с жени, които поради тази причина се връщат при насилника си. Тя уточни, че във фондацията за 6 месеца юридическа и психологическа помощ са получили над 100 жени, жертва на домашно насилие, а специалистите са работили с шестима насилници. През последните три години в регина са заведени над 200 дела за домашно насилие.
Заместник-кметът на Община Пловдив Владимир Темелков застава зад своята колежка с ресор финанси Жени Петкова и призовава пловдивският кмет да преосмисли решението си да изземе този ресор от нея. Малко по-рано стана ясно, че в общината се предприема вътрешна реорганизация в административната дейност. Решението е спуснато вчера на..
Община Пловдив предприема вътрешна реорганизация в административната дейност. Целта е да се подобри координацията между ключовите звена и да се оптимизират процесите по финансово управление. В тази връзка част от ресорите ще бъдат преструктурирани. Ресорът " Бюджет " ще бъде под прекия контрол на кмета на Пловдив Костадин Димитров , като..
Кметът на пазарджишкото село Ивайло купи носилка за трудноподвижни хора с пари от спечелена награда. С проект за частна неотложна медицинска помощ Цвятко Луджев, който е парамедик, е спечелил второ място в конкуренция с 40 участници в академията BASE, организирана от община Пазарджик . Наградата си от 2000 лв. е инвестирал в медицинско..
Община Пловдив е на прага на безпрецедентна административна криза, след като кметът Костадин Димитров премахва позицията на заместник-кмет по финансите в момент, когато градът подготвя бюджета си за 2025 година, се казва в декларация на ПП-ДБ. Според коалицията с отнемането на ключовия финансов ресор от заместник-кмета Женя Петкова общината остава..
Продължава разяснителната кампания на пазарджишката многопрофилна болница в общинските училища за вредата от употребата на вредни вещества и тяхната комбинация, с цел засилване на ефекта. Пет нови деца бяха приети в неадекватно състояние в Спешното отделение, след употреба на вейп, алкохол и енергийни напитки. В Пазарджик лекуват петима..