Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Различните религии носят еднакви фундаментални ценности

Стана традиция есенно време тук в Пловдив да се събират  представители от различните висши училища в България и различни други научни институции, занимаващи се с богословие. Тази година избрахме тема, за която по предварителните заявки съдя, че е събрала различни противоречиви напрежения. Обществото в момента е разделено по въпроса трябва ли да се преподава религия в българското училище и ако трябва, как точно. Това заяви проф. Мария Шнитер преди началото на  тридневната научна конференция на тема  „Религия и образование. История, традиции и съвременни тенденции“, инициирана от ПУ „Паисий Хилендарски“ – Катедра „Теология“.

По думите й, участниците във форума  имат позиция по темата, независимо, че преподаването на религия в училище все още не е масово избираем предмет.

Надяваме се, че някой ден на нашите студенти, които са придобили дипломиге си в университета по специалността „богословие“,  те ще им свършат работа. Това ще стане тогава, когато обществото свърши със своя дебат и се постигне консенсус, когато се намери подходящата форма и баланс между възгледите на тези, които настояват, че религиозното образование е необходимо, за да могат децата ни да имат по-устойчива морална база в поведението си, и от друга страна на тези, които се тревожат, че и най-добрата идеология, ако се преподава по задължение, може да изиграе лоша шега.  Тревогите сега у мнозина са и за това, кои ще бъдат тези, които ще преподават. И още какво конкретно ще бъде учебното съдържание.

Проф. Шнитер уточни, че МОН е подготвило своя програма, която вече  е утвърдена, макар и  без особено оживено обществено обсъждане и всички, които имат интерес, могат да се информират за нея.

В момента предложението на Министерството е направено така, че съществува възможност за избор дали да се преподава  вероучение или религия, обучаващите се да могат да видят, че различните религии в края на краищата имат едни и същи фундаментални ценности. Колкото и да изглеждат различни на пръв поглед, всяка от тях учи на ценности и на нещо добро, на мир и т.н.

Важно е да се подчертае обаче, че с програмата Министерството прави опит да овладее неконтролируемото обучение по религия, което се случва във всевъзможни  полулегални и частни школи, голяма част от които извън християнството.

На конференцията предлагаме академичната среда, в която няма забранени теми и подходи. Разбира се, спазваме академичния тон, но не ограничаваме в никакъв случай изказването на всякакви, вкл. и нестандартни възгледи. Това дава възможност на начинаещите учени да застанат на една трибуна с утвърдените специалисти, за да разберат как трябва да се прави наука.

Цялото интервю чуйте от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Човекът не може да спре глобалното затопляне

Какво се случва със Земята? Пожари, грандиозни слънчеви изригвания, 36 аткивни вулкана, земетресения по цялото земно кълбо, наводнения и бедствени явления, както никога досега. Отмъщава ли си Земята на човечеството? Геодинамиката на нашата планета може ли да е фатална?  Според  проф. Кристалина Стойкова  от Геологическия институт на БАН х ората..

публикувано на 22.04.25 в 16:57

Папа Франциск много държеше на болните и страдащите

„ Да, имах това щастрие да срещна папа Франциск като енорийски свещеник. И когато пристигна пред църквата, аз му казах, че го поздравявам от името на цялата енорийска общност и особено от тези, които не могат да присъстват на площада – а именно болните и страдащите. И тогава видях една искра в очите му. Знаем, че той много държеше на..

публикувано на 22.04.25 в 16:14

Диалогът между католици и православни е много сложен

За края като ново начало, за (не)възможния диалог между Източната и Западната църкви и за политиката и вярата е разговорът ни с бившия директор на Дирекцията по вероизповеданията, историка проф. Христо Матанов. Той коментира защо Балканите бяха ключов регион за папа Франциск. "Интересни са по много причини, но неговият интерес не е съвсем..

публикувано на 22.04.25 в 15:07

Българка е изработила ритуална дреха за папа Франциск

При последната си поява в неделя, на Великден, папа Франциск бе с омофор, който му бе подарен при визитата му в България през 2019 г. Ритуалната дреха е изработена от екипа на Нина Димитрова, която е родом от Асеновград и е специалист в изработването на църковни одежди. Как се стигна до изработването на омофора? Тя разказа, че поръчката..

публикувано на 22.04.25 в 12:04
Емил Русинов

В "Източен" има готови проекти, надяваме се на финансиране

Имаме голяма проектоготовност и много улици за основен ремонт. Както за всички райони, така и за нас в бюджета се отделят първоначално по 500 000 лева, които са недостатъчни, но се надявам при евентуална актуализация на бюджета да се случат повече неща. Това заяви в програма "Точно днес" кметът на район "Източен" Емил Русинов.  Той посочи, че на този..

публикувано на 22.04.25 в 11:06