Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Намираме се в период на турбулентни сили и летлива власт

Това е времето, в което се усеща, че едно управление не може да се задържи още дълго, но все още не е ясно – накъде и как ще тръгне политическата ситуация.

Нещо като транзитен период на сметки, настройки, възникващи или възникнали центрове, турбулентни сили, летлива власт – очакване на промяна. Мисля, че сме в такъв период, а не в ситуация на стабилност при която чакаме края на мандата, всеки си гони неговите задачи и в общи линии не се интересува много от политика. Не е такова положението. Улицата, патриотите, Борисов, резултатите – ето ви места с проблемен заряд, които ще нагнетяват този процес в следващите месеци. Това коментира пред Радио Пловдив доктор Калоян Методиев, политически анализатор.
Според него така наречената малка коалиция не е спирала да клати управлението на страната.

Не мисля, че нещата ще се подобрят с един или друг компромис. Дори да дадат на Волен Сидеров да води листата за европейските избори, което е голямата му мечта - и това няма да помогне. Виждате, че изгониха Валери Симеонов от властта – не без помощта на коалиционните му партньори, които нагнетяваха напрежение. Там според мен всичко е ясно – тази коалиция е приключила. Но на нея се крепи това правителство и със сетни сили ГЕРБ ще се опитва да ги държи в някакъв ансамбъл, в някаква рамка, обясни още Методиев.

Проблемите в коалиция ОП

Не виждам по-дълга ръка, виждам сметки и идеи за оцеляване. За едно нещо е прав Сидеров – не бяха подготвени за властта, коментира Методиев.

Протестите в страната не са случайни, недоволството е факт

Няма нищо случайно. Няма как да е случайно. Трупаше се много напрежение, много недоволни има от всички възможни посоки в държавата. Имаме два прочита, които се разминават. Депутатите от управляващото мнозинство говорят за стабилност, за успехи и за изкарване на цял мандат. Не мисля, че това е реално. И подобно говорене дори дразни, защото не може управляващите да се отнасят по такъв начин с хората. Нямаше да ги има тези протести, тези резултати, тези оценки за състоянието на България, ако в държавата всичко беше наред, ако имахме стабилност и възход, обясни Калоян Методиев.

Протестите нямат идеен център и трудно могат да „родят“ нов политически проект

Трудно може да се осъществи това. На първо място – тези протести страдат от липсата на интелектуално канализиране. Няма формулирани искания, няма лидерство, нямат една цел. Това е проблем за всеки протест. И в един момент – да, може да има някаква организация, може да изкараш хора на улицата, да има недоволство, но в един момент – то да е като група от мухи без глави, които не знаят накъде вървят и обикалят докато се разпаднат. Тоест, трябва да има интелектуални и идейни условия, цел, за да може един протест да прерасне в нещо друго. , коментира още Методиев.

Цялото интервю с доктор Калоян Методиев можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

На 29.11. се чакат пробите за чума по овцете от бг лаборатория

След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби.  Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през  годините се е наложил..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

Карловски студент със стипендия от Софийския университет

Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...

публикувано на 27.11.24 в 13:55