Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протестите стават по- чести, по- масови и по- продължителни

Разговор за протестите и властта с доц. Маргарита Бакрачева, психолог от Института за изучаване на населението и човека към БАН 

По данни на МВР около 3 500 души са протестирали в неделя в цялата страна, а за реда са следили близо 2 000 полицаи. 

Според психолога винаги има място за манипулации, цифрите винаги могат да бъдат намалени или преувеличени в зависимост от начина на представяне и интерпретации. Факт е обаче, че протестите стават по- чести, по- продължителни и по- многобройни.

Според нея две са основните причини хората да излязат на улицата - нарушени справедливост или права от една страна, а от друга - надежда за промяна.  Много е тъжно, когато млади хора твърдят, че какво и да се предприеме, то няма да доведе до крайни промени. Няма магическа пръчка, която да върне изгубеното доверие, което личи и в ниската избирателна активност. За да се възстанови доверието в институциите трябва да се каже какво и в какъв срок може да бъде направено. 

Доц. Бакрачева смята, че за легитимността на един протест не може да се съди само по неговата масовост. Важен елемент са исканията, които се поставят. 

Трябва да се въоръжим с търпение, да следваме стъпки, които са реалистични и да не ни води само емоцията. Трябва да бъдем реалистични в исканията си,  да ги отстояваме и да имаме план за действия. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54