Със сигурност основният въпрос пред управлението е как коалицията Обединени патриоти ще продължи да съществува, и да изработва, а след това да отстоява в публичното пространство една обща позиция. И това е наистина въпрос с повишена трудност не само, заради сегашните сътресения в кабинета, но и по принцип, заради цялостната архитектура на коалиционните роли, защото е ясно, че ако Валери Симеонов се върне в Парламента, където всъщност поведението, което имаше като вицепремиер, е по-подходящо за поведение на депутат. Това коментира политическият анализатор Румяна Коларова.
Така че там той ще може да се придържа към това по-радикално говорене, ще може да има по-критични позиции за публични прояви, било то на граждански организации или на политици. Но в момента, в който той се върне в Парламента, очевидно сблъсъкът, конфликтът, напрежението между него и Волен Сидеров ще ескалира, така че това единият проблем. А сега може да се каже, че Волен Сидеров се опитва някак си себе си да подсигури, търсейки да върне обратно в Парламента и Красимир Каракачанов, който добре знаем, че балансира, а и в някаква степен успокоява техните отношения с Валери Симеонов, но реално погледнато, това е доста неадекватно предложение.
Защото от самото начало архитектурата на присъствието на Обединените патриоти в изпълнителната власт беше такава - партийните лидери да стоят в Парламента, което много често се случва в европейските коалиционни кабинети, щеше да бъде окей.
Но аз прогнозирам, че всъщност оттук нататък Валери Симеонов е свободен да поиска да стане евродепутат и да се кандидатира за тези избори. И това вече е много по-сериозна заплаха за Волен Сидеров от заплахата, която той виждаше във ВМРО.
Ситуацията става наистина доста по-сложна за Обединените патриоти. Интересно ми е как тя ще се развие. Разбира се, най-важният в момента въпрос, на който чакаме отговор, е какво ще реши Валери Симеонов за квотата за представителството на неговата партия в кабинета, защото е пределно ясно, че НФСБ трябва да има своето представителство в изпълнителната власт.
Всъщност, стабилните европейски демокрации не са двупартийни, те са двублокови. Има по една голяма партия вляво и вдясно, която формира своите коалиции. Разбира се, съществуват и други модели, които явно България едва ли ще формира широка коалиция, макар че бяха правени опити за това двукратно. От моя гледна точка този двублоков модел си съществува. Въпросът е как и доколко БСП може да засили тежестта на левия блок евентуално, първо, на европейските избори и, второ - на местните избори. Напълно убедена съм, че нито на европейските, нито на местните избори БСП ще има шанс да засили своята тежест. Така че неслучайно те говорят и търсят предсрочни избори, защото единствено само на националните има някакъв по-голям шанс да се обърне баланса между ляво и дясно.
Убедена съм, че нито на европейски, нито на местни избори това може да стане. Защото вижте, Корнелия Нинова в момента води партията си към един радикален евроскетицизъм. Аз следя с внимание, убедена съм, че както се казва вътре в партията има напрежение и то ще избухне в момента, в който да кажем се регистрира електорален неуспех на този проект. Но, разбира се, и тук залогът е изключително голям, ако на европейските избори Нинова успее да регистрира по-голям резултат, тогава със сигурност вътрешнопартийните й опоненти ще трябва да отстъпят. Ударът срещу патриотите е в тази посока. БСП търси за себе си пространство в евроскептичната ниша, където патриотите имат своята позиция, както и партия „Воля”, така че за мен ще бъде много интересно да наблюдавам предизборната кампания за тези европейски избори, защото изходът от тях няма да е важен за Европейския парламент, той ще има вътрешнополитическо значение.
Цялото интервю - от звуковия файл:
Хората най-много се притесняват за това, дали ще се запази същия курс на еврото. Всички питат едно и също: някой готви ли ни някакъв капан с валутния курс и никой не вярва на правителството, на държавата и дори на президента. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив икономистът Георги Стоев. Според него хората се опасяват, че някой ще..
На банкнотите евро още от 2013 година има надписи на кирилица. В очакване на доклада през юни, и 12 години по-късно в България е пак актуална темата за референдум - дали искаме, или не да плащаме с единната европейска валута от 1 януари 2026 година. Политическите нюанси на това решение на президента Румен Радев коментираме с доц. Иво Инджов ,..
Министър-председателят Росен Желязков ще открие кръгла маса на тема: "Заедно срещу жестокостта! Нови заплахи и ефективни решения в защита на животните". Организатор е евродепутатът от ЕНП Емил Радев . За новите предизвикателства пред ЕС по темата и за инициативите на законодателно ниво, научаваме от разговора със заместник-председателя на..
Хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ в Пловдив е първото в света училище, което носи името на светите братя равноапостоли и духовни учители на целия християнски свят. В това училище през 1851 година се заражда най – българският празник – Денят на братята Кирил и Методий. От пловдивското училище тръгват науката и просвещението на..
От днес Старият град на Пловдив е предпочитано място от любителите на вино и гурме от страната и чужбина. В продължение на три дни – до неделя, се провежда фестивалът „Вино и гурме“ с участието на 40 винопроизводители и 16 производители на храни и продукти. Това е единайсетото издание на фестивала, който по традиция започна с Дионисиево шествие,..