Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здравните промени - нищо добро за лекари и пациенти

Семейната  медицина е  предизвикателство, което си заслужава, категоричен е доц. Любомир Киров, председател на  Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България. 

По думите му въпреки, положителните ефекти върху човешкото здраве от напредъка на медицината през 21 век заобикалящата ни среда в съвременното общество също поражда нови заплахи за човешкото здраве, които не зависят от възрастта. Необходимо е семейните лекари да се справят с всичко това, което не е лесна задача и превръща общата практика/семейната медицина в истинско предизвикателство... но предизвикателство, което си заслужава! 

Според доц. Киров в нашата страна самата система на здравеопазване превръща в предизвикателство работата на личните лекари. 

Не вингаи това, което виждаме е това, което е всъщност, казва семейният  лекар в коментар за предстоящите промени в основните здравни закони. От Националното сдружение на общопрактикуващите лекари ги определят  като вредни за системата и в становище  подчертават, че не бива да се правят.

Не може през преходни и заключителни разпоредби, първо като правило на един закон, който важи за една година, защото закона за бюджета на НЗОК важи за една година, да правиш промени  в още 16 основни закони  - като закона за здравето, за здравното осигуряване и др., които обаче промени, правейки ги сега - остават да действат и занапред. Да не говорим, че тези промени по никакъв начин няма да доведат до по-добра работа на системата, напротив концентрират власт в една мега комисия - Комисия за медицински надзор,  която ще коли и беси, подчерта доц. Киров.

Когато имаш концентрация на власт, абсолютна - раздаване на лицензи, ще ти казват кое да правиш, как да го правиш-да не влизам в детайли. Те ще ни учат и на медицина едва ли не! Това са предпоставки за корупция, за злоупотреба с власт и за - как да  кажа... друга дума осен репресия  не ми идва на ума, допълни  още лекарят.

 Доц. Киров коментира готвените промени в здравеопазването пред участниците в IV Юбилеен Конгрес на Асоциацията на лекарите по обща/семейна медицина от Югоизточна Европа, който се провежда в Пловдив. 

Във форума участват над 1300 семейни лекари, от 13 страни, всички балканските страни, Великобритания и Израел. Сред  темите на форума са са добри практики и дилеми в работата на семейните лекари,първичната медицинска помощ в обществото на 21-ви век, лекарско здраве и много други. 

В последния ден от конгреса в неделя ще бъде връчен приза „Семеен лекар на годината“

Интервю с доц. Любомир Киров може да чуете в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54