Семейната медицина е предизвикателство, което си заслужава, категоричен е доц. Любомир Киров, председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България.
По думите му въпреки, положителните ефекти върху човешкото здраве от напредъка на медицината през 21 век заобикалящата ни среда в съвременното общество също поражда нови заплахи за човешкото здраве, които не зависят от възрастта. Необходимо е семейните лекари да се справят с всичко това, което не е лесна задача и превръща общата практика/семейната медицина в истинско предизвикателство... но предизвикателство, което си заслужава!
Според доц. Киров в нашата страна самата система на здравеопазване превръща в предизвикателство работата на личните лекари.
Не вингаи това, което виждаме е това, което е всъщност, казва семейният лекар в коментар за предстоящите промени в основните здравни закони. От Националното сдружение на общопрактикуващите лекари ги определят като вредни за системата и в становище подчертават, че не бива да се правят.
Не може през преходни и заключителни разпоредби, първо като правило на един закон, който важи за една година, защото закона за бюджета на НЗОК важи за една година, да правиш промени в още 16 основни закони - като закона за здравето, за здравното осигуряване и др., които обаче промени, правейки ги сега - остават да действат и занапред. Да не говорим, че тези промени по никакъв начин няма да доведат до по-добра работа на системата, напротив концентрират власт в една мега комисия - Комисия за медицински надзор, която ще коли и беси, подчерта доц. Киров.
Когато имаш концентрация на власт, абсолютна - раздаване на лицензи, ще ти казват кое да правиш, как да го правиш-да не влизам в детайли. Те ще ни учат и на медицина едва ли не! Това са предпоставки за корупция, за злоупотреба с власт и за - как да кажа... друга дума осен репресия не ми идва на ума, допълни още лекарят.
Доц. Киров коментира готвените промени в здравеопазването пред участниците в IV Юбилеен Конгрес на Асоциацията на лекарите по обща/семейна медицина от Югоизточна Европа, който се провежда в Пловдив.
Във форума участват над 1300 семейни лекари, от 13 страни, всички балканските страни, Великобритания и Израел. Сред темите на форума са са добри практики и дилеми в работата на семейните лекари,първичната медицинска помощ в обществото на 21-ви век, лекарско здраве и много други.
В последния ден от конгреса в неделя ще бъде връчен приза „Семеен лекар на годината“
Интервю с доц. Любомир Киров може да чуете в прикачения звуков файл.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..