Дарителска кампания под надслов „Играчките на баба и мама, дядо и тате“ се обявява в Смолян. Идеята е на РИМ „Стою Шишков”, съвместно с читалищата в Смолянска област.
Стани дарител на кампанията за събиране на детски играчки от края на XIX в. до 60-те години на XX в. с цел попълване на фонда на Музея в Смолян!, призовават инициаторите.
Традиционните детски играчки са любопитно минало за съвременника. Те крият чудеса, разказват за любими герои, споделят знания, дават умения, изграждат характери. Изработени са главно от естествени материали – тъкани, дърво, растителни, животински и др. Могат да бъдат умалени битови вещи и предмети, различни видове игрови пособия, оживявали детските години на баби и дядовци, майки и бащи.
Сред тях най-любими са „куклата“ и „топката“. В по-ново време, през 30-40-те години на миналия век, макар и ограничено, в нашия край навлизат различни видове механични, музикални, електрически играчки, включително образователни комплекти като „Не се сърди човече“, „Дама“ и др. подобни. Ролята на читалищата в областта е да разпространят идеята сред своите членове. Освен това те трябва да запишат историите на собствениците на играчките – на кого е принадлежала, от кого е изработена или получена, както и годините на нейното битуване в конкретното селище и семейство.
Етапите на дарителската кампания са три - разпространяване на идеята до края на март 2019 г.; събирателска акция до края на август 2019 г.; Обиколка по общини от страна на музейните експерти до края на септември 2019 г. Най-интересните лични истории, свързани с играчките, записани и запазени в архива на музея, ще бъдат показани на изложба в навечерието на Коледа 2019 г. в залите на РИМ „Стою Шишков“ - Смолян.
За инициативата отговарят директорът на музея Таня Марева и Ваня Йорданова – уредник в културната институция.
Дарителската кампания беше обявена по време на регионална среща на читалищата, организирана от Регионалният експертно-консултантски и информационен център „Читалища”, Смолян, съвместно с Министерство на културата на тема: „Читалищата – ключови центрове за общностите в малките населени места. Реализирани културни дейности в Европейската година на културното наследство.”
Новата книга „Илюзионистът” на един от най-успешните съвременни български автори Недялко Славов ще бъде представена тази вечер в Пловдив. Премиерата ще се състои в Литературния салон на читалище "Алеко Константинов". Литературната критика определя романа като многопластов, увличащ и завладяващ. Писателят и блогър Иван Стамболов казва за книгата:..
Тази вечер от 18 часа е откриването на изложба "Малък формат", в галерия "ДПХ", на бул. "Цар Борис III Обединител" 153. Изложбата е организирана около концептуалната рамка, работите да бъдат с размер до 30/30/30 см. Малкият формат може да бъде обхванат с поглед изцяло от близка дистанция. Той предполага приближаване, вглеждане. Въздейства..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 14. 12. 2024г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Хенрих Сенкевич. Кръстоносци. 722 стр., тв. к., ок. 5А, Хермес, 2024. Юджин О Нийл. Лед наш грядущий. 236 стр., 3А, Панорама, 2025. Хан Канг. Вегетарианката. 216 стр., 2-ро изд. ок. „А..
Новият календар „ Личностите на Съединението “ излезе през месец декември. Директорът на Регионалния исторически музей-Пловдив Стоян Иванов подчерта, че селекцията на картини, снимки и текст са специално подбрани. Регионален исторически музей представя тематичния календар за 2025 година, посветен на 140-годишнината от Съединението на България...
"Живот“ е названието на изложбата в галерия „Възраждане“, която представя скулпторът Атанас Москов. Тя събира пластики от различни материали – мрамор, камък, алуминий. Атанас Москов е роден в Асеновград. Израстнал е в семейството на изкуствоведа Светла Москова и скулптора Петко Москов. Работи в сферата както на изящните, така и на..