Национално представителните организации на и за хора с увреждания разпространиха отворено писмо до медиите по повод днешния 3 декември - Световен ден на хората с увреждания.
В него те заявяват, че политиката на хората с увреждания трябва да бъде резултат от задълбочен обществен диалог със всички заинтересовани страни и да има комплексен характер.
Тя не трябва да бъде терен за популизъм и необосновани претенции, категорични са членовете на повече от 20 организации на хора с увреждания.
Закон за хората с увреждания не е съвършен, но той е крачка във вярна посока. Превръщането на красиво разписаните му правни норми в реални по-добри условия на живот на хората с увреждания ще бъде продължителен процес. Управляващите българската държава трябва да знаят обаче, че търпението ни не е безгранично.
Ние сме изпълнени със воля и решимост през следващите 1-2 години да предизвикаме съществена промяна в качеството на живот на хората с увреждания. Това трябва да стане не чрез противопоставяне на различни социални групи, а чрез цялостно развитие на обществото и социалните му системи.
За да стартира Закона за лична помощ е необходимо да се осигури достатъчен начален бюджетен ресурс. След апробирането му през периода септември 2019 - юни 2020г., трябва да се вземе окончателно държавническо решение за гарантиране на тази жизнено необходима социална услуга.
Съгласно постигнатите договорености с Министерството на здравеопазването в кратък срок да бъде извършен анализ на реалните резултати от новият модел на медицинска експертиза. В зависимост от констатациите трябва да бъдат нанесени необходимите корекции с цел преодоляване на несъвършенствата му.
Ние ще настояваме след обществен дебат да бъдат приети новите стандарти за медицински изделия, които да гарантират необходимото им качество и поемане на тяхното финансиране от Здравната каса, при въвеждане на строги контролни механизми.
Изразяваме нашата готовност за съществени промени в социалната сфера.
Заявяваме твърдата и стабилна позиция за активно и експертно участие и действия в обществения диалог, но заявяваме, че няма да допуснем отнемане на права и налагане на дискриминационни практики!
По темата в прикачения звуков файл може да чуете интервю с Веска Събева- Председател на Асоциация на родители на деца с епилепсия и член на Националания съвет за интеграция на хората с увреждани якъм МС.
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..