Национално представителните организации на и за хора с увреждания разпространиха отворено писмо до медиите по повод днешния 3 декември - Световен ден на хората с увреждания.
В него те заявяват, че политиката на хората с увреждания трябва да бъде резултат от задълбочен обществен диалог със всички заинтересовани страни и да има комплексен характер.
Тя не трябва да бъде терен за популизъм и необосновани претенции, категорични са членовете на повече от 20 организации на хора с увреждания.
Закон за хората с увреждания не е съвършен, но той е крачка във вярна посока. Превръщането на красиво разписаните му правни норми в реални по-добри условия на живот на хората с увреждания ще бъде продължителен процес. Управляващите българската държава трябва да знаят обаче, че търпението ни не е безгранично.
Ние сме изпълнени със воля и решимост през следващите 1-2 години да предизвикаме съществена промяна в качеството на живот на хората с увреждания. Това трябва да стане не чрез противопоставяне на различни социални групи, а чрез цялостно развитие на обществото и социалните му системи.
За да стартира Закона за лична помощ е необходимо да се осигури достатъчен начален бюджетен ресурс. След апробирането му през периода септември 2019 - юни 2020г., трябва да се вземе окончателно държавническо решение за гарантиране на тази жизнено необходима социална услуга.
Съгласно постигнатите договорености с Министерството на здравеопазването в кратък срок да бъде извършен анализ на реалните резултати от новият модел на медицинска експертиза. В зависимост от констатациите трябва да бъдат нанесени необходимите корекции с цел преодоляване на несъвършенствата му.
Ние ще настояваме след обществен дебат да бъдат приети новите стандарти за медицински изделия, които да гарантират необходимото им качество и поемане на тяхното финансиране от Здравната каса, при въвеждане на строги контролни механизми.
Изразяваме нашата готовност за съществени промени в социалната сфера.
Заявяваме твърдата и стабилна позиция за активно и експертно участие и действия в обществения диалог, но заявяваме, че няма да допуснем отнемане на права и налагане на дискриминационни практики!
По темата в прикачения звуков файл може да чуете интервю с Веска Събева- Председател на Асоциация на родители на деца с епилепсия и член на Националания съвет за интеграция на хората с увреждани якъм МС.
Пожарникари от районната служба в Асеновград и колегите им от участъка в Лъки спасиха семейство, бедстващо в снежни преспи в Родопите преди седмица. От пловдивската пожарна уточниха, че на 6 декември следобед е получен сигнал на тел. 112, че автомобилът на семейство Александрови е затънал в снега на пътя между с. Манастир и връх..
България и Румъния ще станат пълноправни членки на Шенгенското пространство от 1 януари 2025 г. Решението беше взето официално на заседанието на Съвета на Европейския съюз днес. Това е един голям ден за България, в който най- после станахме пълноценна част от голямото европейско семейство, свързано със свободното преминаване през вътрешните граници..
Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ е бенефициент на мащабен проект, финансиран от Плана за възстановяване и устойчивост. Проектът е по компонент „Иновативна България“, инвестиция 1 „Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации“, процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна..
Може ли да се пребори хроничната болка? Отговор на този въпрос дава приложеното иновативното лечение за намаляване и премахване на хронична болка чрез замразяване на сетивни нерви в МБАЛ „Света Каридад“ в Пловдив. То беше извършено от екипите на д-р Никола Миленкович в отделението по анестезиология и интензивно лечение, който разказа в програма..
Ако парламентът гласува връщане на ставката на ДДС от 20% върху дейността на ресторантьорите, ще започнем поетапни стачни действия. Това заяви пред Радио Пловдив заместник-председателят на Българска хотелиерска и ресторантьорска асоциация и председател на пловдивското сдружение "Тракия" Еньо Енев . Той посочи, че всичките 36..