Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рибовъдството е на добро ниво, но бракониерството е проблем

Рибното богатство на страната ни се състои от природни рибни и нерибни ресурси, а също и продукцията от аквакултури. Особено неприятен факт, срещу който няма адекватни мерки обаче, е бракониерството, заяви проф. Таня Хубенова, директор на Института по рибарство и аквакултури в Пловдив. 

Водоемите на страната не са изчерпани. Въпреки че в аквакултурата в годините на Прехода се забелязваше спад, тенденцията е променена през последните години. Все още обаче не можем да стигнем нивото на производство на аквакултури от времето преди Прехода.

Рибовъдството в страната като форми на производствена и стопанска дейност, е приватизирано отдавна. Това се отнася и за мидените ферми в Черно море, така и за сладководното рибовъдство. Частниците участват активно в различни програми за финансиране на дейността им. В рамките на страната държавните предприятия се броят на пръсти.

По думите на проф. Хубенова, в дирекцията Източно-Беломорски регион се намират едни от най-големите рибовъдни стопанства в страната.  На язовир Кърджали има 7 стопанства за произвоство на есетрови риби, както и най-големият развъдник на пъстърва и топлолюбиви риби. В нашия регион традиционно се намира концентрирано голямо количество сладководна риба, което се управлява успешно както по отношение на качеството на водата, така и на количеството произведена риба.

Една от целите на  Института за аквакултури е да се опазват и поддържат разплодните риби. Вече 70 години съществува наблюдение за запазване на разплодните животни. В Института в момента се съхраняват над 10 т. разплодници на различна възраст, от които ежегодно се добиват количества от зарибителен материал, малки рибки и личинки. Те се отглеждат под специален контрол в експерименталните бази и са с доказан произход и здравословно състояние.

Рибовъдите трябва да са сигурни, че и занапред институтът ще продължава да им предоставя качествен зарибителен материал за тяхната дейност.  

В Института се съхраняват двете единствени породи в страната от шаран, който е типичен за нашия регион и традиционен за трапезата ни. Отглеждат се масово още бял и пъстър  толстолоб, европейски сом, бяла риба, лин, езерни раци, а през последните години се работи усилено за отглеждане на бяла риба – което за нас е новост, както и бял амур – много подходящ за малките язовири, в които обрастването с растителност е голямо. С отглеждането му можем да получим по-екологично чиста продукция.  

По думите на проф. Хубенова, отзивите във връзка със синхронизиране на европейското и българското законодателство при отглеждането на аквакултури и риба, е на добро ниво.  Тя обаче препоръча да се подхожда по-отговорно при подбора на финансираните  проекти по ОП „Морско дело и рибарство“ както за сладководните, така и за морските ферми.

Интервюто чуйте от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Надежда Тодорова

Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни.   "Дъщеря ми..

обновено на 11.07.25 в 16:02
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве.  Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..

публикувано на 10.07.25 в 14:10