Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След постигнатото компромисно споразумение за международните превози в Европейския съюз

За превозвачите не остава нищо друго, освен протести в Брюксел

Според Йордан Арабаджиев предложенията са непропорционални, дискриминационни и ограничителни

Всички  предложения от постигнатото компромисно споразумение за международните превози в Европейския съюз са непропорционални, дискриминационни и въвеждат редица ограничения. 
Това коментира за Радио Пловдив изпълнителният директор на Съюза на международните превозвачи Йордан Арабаджиев. Сред аргументите против реформата той посочи забраната за почивка в кабината  на камионите, която ще доведе до прекомерни разходи. Освен това ще има увеличение на цените на услугата. Проблемът с риска от мигранти Арабаджиев определи като напълно реален, тъй като превозните средства се оставят на платени , но неохраниеми паркинги. 

По думите му оттук насетне решенията ще бъдат политически:  

Ние сме насочили усилия към работа с нашите евродепутати. Искам да отбележа, че и с тях и с правителството и  с транспортния министър Росен Желязков работим в много силна комуникация -  непрекъснато отменяме мисли, чистим стратетегии, но в крайна сметка като последен ход остава Европарламента. Там са насочени усилията ни. Ако всичко бъде прието във вида, в който снощи Съвета на министрите прие като общ подход, тогава не ни остава нищо друго като ход освен протести в Брюксел и Европейския съд. 
Постигнатият копромис за реформата при международните пътни превози предвижда седмичната почивка на водачите да бъде извън шофьорската кабина. Те трябва да се връщат в страната, където са базирани фирмите им, минимум веднъж на четири седмици, освен в някои особени случаи. Превозвачите ще трябва да правят и минимум пет дни пауза между две серии каботажни превози в друга страна, за да се избегне тази практика в чужбина да стане почти постоянна, се казва в споразумението.  Статутът на командирован работник ще трябва да се прилага системно и при този вид превози. Срещу споразумението се обявиха осем европейски държави, сред които и България. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

На 29.11. се чакат пробите за чума по овцете от бг лаборатория

След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби.  Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през  годините се е наложил..

публикувано на 27.11.24 в 15:42