Над 30 са съпътстващите събития за откриването на 12 януари на Пловдив – Европейска столица на културата. Те бяха бяха представени от фондация Пловдив 2019.
От открояващите се събития на 11 януари е изложбата посветена на тютюна „Дим. Истории за тютюна“. В нея историята на България и Пловдив минава през развитието на тютюневата индустрия. Тя ще бъде експонирана в Тютюневия град.
В съботния ден на 12 януари, основен е акцент е откриващият спектакъл на бул. „Цар Борис Трети Обединител“, както и изложбата, посветена на 30-годишнината от падането на Берлинската стена „Изкуство на свободата – от Берлинската стена до уличното изкуство“. В същия ден се открива и изложба от творби на Кольо Карамфилов „Необозримо за Кольо К.“в Градска художествена галерия – Пловдив. А вечерта от 21 часа на Пеещите фонтани е огненият спектакъл на театър Жар и Театъра на огъня и сенките.
Неделният ден 13 януари е посветен на децата. Специално за откриването на Пловдив 2019 ще се състои предпремиера на Музейко с пътуващата изложба „Еврика“ и премиера за България на единствената опера на Пиацола „Мария от Буенос Айрес“ на Пловдивската опера.
Литературна среща „Вино и проза: Вечер с Ина Иванова“ организира читалище „Кемал Ататюрк“ в Пловдив. Събитието щесе проведе от 18 ч. в библиотеката на читалището на ул. „Д-р Георги Вълкович“ №3. На чаша вино почитателите на художествената литература ще имат възможност да се срещнат с утвърдената писателка и поетеса. Ина Иванова е..
В месеца на виното и любовта „Срещите” питат защо от векове, те - виното и любовта, вървят заедно? Наистина ли пробиват бронята, в която сме опаковани и някак си ни приближават до Твореца? Проф. Валери Стефанов и писателката Неда Антонова в ефира на Радио Пловдив.
„Изтокът среща Запада“ – така се нарича празничният концерт, посветен на Китайската Нова година, който ще се състои в неделя, 09 февруари, от 14.00 часа в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Събитието е организирано от Министерство на културата и туризма на КНР и Посолството на КНР В България и в него ще участват китайски и..
„Среща“ – така за озаглавили съвместната си изложба български и турски академични преподаватели по изобразително изкуство. Експозицията ще се открие в Градската художествена галерия. Преподаватели и студенти от пловдивската Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство и Университета „Намик Кемал“ в турския град Текирдаг ще..
Днес е премиерата на спектакъла „Доктор Дулитъл“ в пловдивския Куклен театър. Режисьор на постановката е младата Ния Ялъмова, която прави своя дебют. Пиесата "Д-р Дулитъл" е по романа на Хю Лофтинг, писан преди 100 години. Сценографията е на Георги Бараков, а музиката на Йоан Попов. Участват актьорите Андрей Иванов, Велизар..