Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пловдивски майстори почетоха патрона си Св. Спиридон

С празнично шествие през Стария град и тържествена литургия в църквата „Света Петка“ пловдивските занаятчии отбелязаха деня на своя покровител Св. Спиридон. 

Облечени в народни носии, занаятчиите тръгнаха от Етнографския музей по уличките на Стария град. Начело на шествието бе иконата на Св. Спиридон, следвана от знамената и хоругвите на всеки еснаф.

Под съпровода на гайда и тъпан шествието стигна до църквата "Св. Петка", където бе отслужена тържествена литургия. 

Присъстващите се почерпиха с осветено Еснафско пендихаро (петохлебие) и коливо (варено жито) за здравето на всички живи и в памет на починалите майстори. Последва ритуалът по посвещаването на новите майстори. 

В двора на Етнографския музей бе възпроизведен занаятчийски ритуал, празнуван от епохата на Възраждането. Майсторски свидетелства получиха деветима майстори, а един чирак бе произведен в калфа. 

По стародавна традиция чираци, калфи и майстори седнаха на обща трапеза на празничен зияфет – угощение, организирано с общи средства. 

След близо 20-годишна стагнация занаятите се възраждат и има приемственост между поколенията, отчетоха от пловдивския еснаф.
Който е добър занаятчия, е добър, сърцат човек. Ако е лош човек, той не е и добър занаятчия, казва 70-годишният Кирил Куликов, доайенът на пловдивските ножари. 41-годишната му практика го е научила, че България освен с розовото масло, се слави и със занаятите.

А Мария Джурова от София, която днес получи свидетелство за майстор в занаята художествени тъкани, предложи да бъде приет закон, според който във всяка българска къща да има произведение, изработено от ръцете на български занаятчии. 

Това е необходимо ако някой е забравил откъде е и защо е, смята новопосветената майсторка.

Чуйте в звуковия файл какво споделиха в деня на своя покровител Св. Спиридон пловдивски майстори. 

Вторият файл е репортажът на Антоанета Петричанска от празника на занаятчиите в Пловдив.

Снимка

Снимка

Снимка

Снимка


Снимка

Снимка

Снимка


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Ново Железаре са по-активни от Войнягово в кметските избори

Близо 29 % е активността до обед  на изборите за кмет в карловското село Войнягово . До 12:30 часа са гласували 245 от всичките 848 жители с право на вот, сочат данните на Общинската избирателна комисия в Карлово.  Гласуването е в две секции в селото и протича нормално, без нарушения. Кандидатите за кмет са петима -  Тодор Минковски, Петър..

обновено на 20.10.24 в 17:59

В Ново Железаре и Войнягово гласуваха повече от половината избиратели

50,59% е избирателната активност към 17,30 часа в карловското село Войнягово , където се провеждат частични избори за кмет.   Гласували са  429 от имащите право на вот  848 жители на селото. До момента изборният ден протича нормално, няма регистрирани жалби и сигнали за нарушения , съобщи Ивелина Димовска , председател на Общинската..

публикувано на 20.10.24 в 17:55

Чепеларе привлича все повече туристи не само през зимата

7-процентов ръст на туристи отчита Чепеларе от началото на годината. Постъпленията от туристически данък в общината са над 400 000 лв. и са рекордно високи, съобщават от Туристическия информационен център в града. Оттам подчерават, че летният туристически сезон в Чепеларе и района е бил изключително успешен. Посетителите са предимно български..

публикувано на 20.10.24 в 17:33

20 октомври е Световен ден за борба с остеопорозата

По повод Световния ден за борба с остеопорозата 20-ти октомври четири общини в Пазарджишка област организираха измервания на костната плътност. Кампанията в Белово, Ракитово, Велинград и Пещера започна в началото на октомври и е по инициатива на Регионалната здравна инспекция в Пазарджик и асоциация „Жени без остеопороза“.  Измерена е костната..

обновено на 20.10.24 в 14:33

Произведеното в България поскъпва, част от чуждата продукция поевтинява

Тази есен се наблюдава ръст в цените на част от плодовете и зеленчуците родно производство. Поскъпването на българските плодове и зеленчуци е с над 20% спрямо есента на миналата година.  По – скъпи са чушките, патладжаните, марулите, рекордно и поскъпването при зелето. Българската продукция е на изчерпване и това е една от причините за..

публикувано на 20.10.24 в 14:33