Депутатът Юлиан Ангелов от Обединени патриоти кометира за Радио Пловдив приетите от НС на първо четене промени в Изборния кодекс. След дебати и двата законопроекта на ГЕРБ и Патриотичния фронт и на ПП"Воля" бяха подкрепи в зала. От БСП гласуваха "въздържали се". ДПС покрепи промените.
Депутатите приеха ЦИК да решава в колко секции да има машинно гласуване, но те не трябва да са по-малко от хиляда. Машини ще могат да се поставят само в секции с над триста избиратели и то само в страната.
Управляващите защитиха законопроекта като подчертаха, че въпреки промените не се отказват от плана за въвеждане на машинното гласуване. Според тях премахването на номерата пред политическите формации в бюлетината е, за да се избегне феномена 15-15 и да се избегне погрешното посочване на преференция.
Юлиан Ангелов обясни, че идеята е да се въведе поетапно машинно гласуване, а не да бъде ограничено.
Има секции, в които гласуват малко избиратели и не е нужно в такива секции да се отделят толкова средства за машинно гласуване. По преценка на ЦИК секциите може да бъдат увеличени. Не ги ограничаваме, напротив, дали сме минимума -1000. Гражданите ще могат да избират дали да гласуват на хартия или машинно. Хората ще правят своя избор, ние не можем да ги задължим, обясни народният представител.
Според него проблемите не са един или два. От гледна точка на това дали машинното гласуване по-малко може да се манипулира, той заяви, че не е убеден.
И машините се подържат от хора и софтуерът се прави от хора .Така, че ако има злонамерени лица или партии, които искат да манипулират вота могат да го направят без значение дали ще е машинно или на хартия, или по интернет. Интернет гласуването също не го забраняваме, предлагаме поетапното му въвеждане.Но с гарантиране на самия вот на хората. Виждаме какво се случва . В света няма държава, която да е въвела изцяло електронно или машинно гласуване, допълни Ангелов.
Той допълни, че манипулациите се извършват по време на броенето или извън секциите.
Всички сме виждали купуването на гласове, натиска върху хората. Това е основният проблем на българските избори, заключи депутатът.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл-
Експертът по пътна безопасност Владимир Тодоров от Българската асоциация на пострадалите от катастрофи у нас коментира в програма "Ден след" има ли основание за вдигане на застраховките. „Гражданска отговорност“ и „Злополука на пътниците“ за таксита, което стана повод и за протеста им днес в Пловдив. Той припомни, че таксита винаги са..
Объркаха ли се още повече сметките за съставяне на правителство и след поредните предсрочни избори? Темите за купения вот, съменията в резултатите и касирането на изборите, реакциите на партиите и сравнението между изборите тази и миналата есен коментираме с политическия анализатор Кристиян Шкварек. Разговорът за купения вот може да..
В програма "Точно днес" за възможностите по нареждането на политическия пъзел в България разговаряме с Манол Пейков , който ще бъде депутат от „Продължаваме промяната-Демократична България“. Те призоваха за "санитарен кондор" около ДПС-Ново начало. Манол Пейков каза, че ще има отново много работа за вършене, защото е получил сериозно доверие от..
Безпрецедентни критики има към честността на изборите. Това за мен е много сериозната заплаха, която следва от тези избори, а не толкова съставянето на правителство. Това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Теодора Йовчева, която коментира политическата ситуация след извънредния парламентарен вот в неделя и вече заявените „червени..
„ ВиК утайките в депото край Катуница са депонирани от края на 80-те години до 2008 г., когато тази дейност е преустановена “ – заяви в интервю за Радио Пловдив управителят на ВиК-Пловдив Антон Гълъбов. „ Мястото е оградено и се пази от жива охрана, благодарение на която пожарът е овладян “ – подчерта Гълъбов. „ Нека не плашим..