Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Според представянето на ГЕРБ - избори от "трети" вид

В следващата политическа година ще има повече от същото, което видяхме през 2018 година, заяви за Радио Пловдив политологът Любомир Стефанов. Той се аргументира със словото на президента Румен Радев в новогодишното му обръщение.

Очаквахме в празничната нощ да чуем поне лъч надежда, малко оптимизъм, но това се прокрадна много бегло в думите на държавния глава. Неговата петминутка не беше омраза, но сериозното порицание и критика не дават сериозен повод за оптимизъм.

Според Стефанов президентът констатира неща, които са ясни за всички граждани, но няма и крачка напред. Това се превръща в запазена марка на неговите „знакови“ политически изказвания. Радев не се чувства комфортно в ролята си, която обаче няма как да надскочи поради липсата на институционални права. Няма какво да направи и затова се вдига градуса на критиките му, но те са без съдържание.

Политологът прогнозира, че изборите за ЕП ще докажат до колко политическата среда у нас е устойчива на сътресения и до колко има потенциал за нови играчи. Около 25% от българските граждани очакват нов политически субект. Ако се появи такъв, значи не сме научили уроците от миналото. От друга страна означава, че средата не е затворена и се опровергава президента, който твърди, че всичко вече е разделено и парцелирано.

Дали ОП дали ще останат обединени?, попитахме Любомир Стефанов. Първият тест са европейските избори. На местните избори категорично няма да са заедно, защото там интересите им са различни, дори конкурентни, смята той.

Зависи ГЕРБ колко ще запази онова синьо, което Цветан Цветанов показваше след последните местни избори и - разбира се от резултатите за ЕП. Същото важи за БСП. За ДПС няма съмнения как ще се представи. Там нещата не са свързани с политиката, а са на кланово-родово-фирмено-общинен принцип.

Прогнозата: Всички са вгледани в ГЕРБ и ако резултатите не са убедителни на европейските избори, може да имаме избори от „трети“ вид – парламентарни, което изглежда много, много, много вероятно.

Цялото интервю на Антония Попова с Любомир Стефанов чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54