Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Търговци и превозвачи на горива готвят протест на жълтите жилетки

Националното сдружение на търговци и превозвачи на горива подготвя национални протести срещу влизането в сила на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход и "неговия лобистки характер". 

Законът беше приет от Народното събрание в края на юли 2018 година, но влиза в сила на 28 януари.


Пред Радио Пловдив председателят на Сдружението Иван Кашилски заяви, че настояват за промени в Закона, защото в момента той защитава монополистите в бранша. 


Ние също сме за високи приходи в държавата, да има за пенсионери, майки, хора с увреждания. Трябва да има закон, но не в този му вид. На българския пазар няма конкуренция, а тя трябва да определя цените. На нашия пазар монополът определя цените на горивата. 


От Сдружението твърдят, че този монопол ще повиши цените на горивата, ще фалира стотици фирми и ще бъдат загубени поне 2000 работни места в малки бензиностанции и пунктове за пълнене на бутилки с пропан бутан.


Според Кашилски проблемът на пазара на горива у нас е свързан с акцизните складове и фиктивния внос и износ. Законът трябва да се отнесе към производител, вносител и акцизен склад. Ние заплащаме преди да натоварим горивото и затова при нас проблем няма.

Той коментира още, че горивата в България са най- лошите, а в същото време глобяват шофьорите за замърсяване на въздуха.

Аспухът почернява от нашите горива дори при новите автомобили, а в чужбина цветът му е червен.


По примера на френските жълти жилетки у нас Сдружението готви готви протести в големите градове и блокиране на граничните пунктове. Кога и къде ще се проведат ръководството на организацията ще реши 48 часа по- рано, за да избегне провокации и опорочаване на протеста. 


 По думите на Кашилски протестът им не е политически, но призивите им към държавните институции за промени в Закона за горивата остават нечути. До момента те са получили подкрепата единствено на омбудсмана Мая Манолова и бившия вицепремиер Валери Симеонов. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45