Какво се сучва, когато видим познатите неща от наследството или пък внезапно забележим, че средата ни съдържа знаци на наследство, за които не подозираме. За откривателството през погледа на обектива, поставил във фокус градските пейзажи и атмосферата на балканския град – Ирена Бокова – културен антрополог и преподавател в НБУ за откриващата се на 11 януари фотографска експозиция в Етнографския музей – Пловдив, инициирана от НБУ и регионалния център на опазване на нематериалното културно наследство на Югоизточна Европа под егидата на ЮНЕСКО.
Изложбата е предизвикателство, защото е създадена от двама автори, които не се занимават само с фотография. Единият – Васил Гарнизов е антрополог и фотограф, а другият – Людмил Христов е кинооператор, който се занимава и с фотография. И затова техният поглед към градските пейзажи, сияещите от радост и наблюдаващите случващото се лица, е много интересен. Цел на изложбата е откривателството.
Фотографията може да бъде прекрасно средство за изследване, което да ни доведе до познание. Изложбата дава познание колко разнообразни са културните наследства, които невинаги оценяваме. Тя е разнообразна и като обекти, които са фотогрфирани, и като ракурси, които ни приканват да гледаме на познатите неща по нов начин. Напр. в кадър, в който няма хора, виждаме знаци на човешкото. Това е любопитното и всеки, които посети изложбата, разбира какъв своеобразен диалог водят операторът и антропологът.
Резултатите – фотографиите, са в резултат на изследвания над 10 години. Двамата автори само подбраха сред множеството фотографии тези, които да бъдат максимално говорещи на различните публики.
Чуйте повече от звуковия файл:
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.
Най-новото заглавие в афиша на пловдивския Куклен театър е постановката „Момо или животът пред теб“ по едноимения роман на френския класик Ромен Гари. Представлението е предназначено за възрастната аудитория. Моноспектакълът е на Димитър Николов-Шаблата, режисьор е Валери Кьорленски. Сценографията е на Томиана Томова-Начева,..
"Присъединете се към нас, и нека заедно преживеем емоцията от премиерата на документалния филм за Милен Цветков!", пишат създателите на новата лента за известния журналист, загинал в катастрофа през 2020 година. След прожекцията на филма ще се проведе среща със създателите на филма и да се разбере повече за заснемането, трудностите и мотивацията..
За пета поредна година в неделя кукерският празник "Старци" ще прогони злото и зимата от високопланинското село Лилково. Началото е в 12.00 ч. с гайдарско шествие, които ще поведат кукерите със страшни маски и медни чанове. След това ще бъдат демонстрирани маски и костюми от местните хора и гостите на празника, а детската кукерска група..
Среща разговор за първата българска околосветска пътешественичка Анка Ламбрева организират тази вечер Историческият музей и общинската библиотека в Карлово. Поводът за срещата в библиотека „Д-р Иван Богоров“, са 130 години от рождението й. Анка Ламбрева е медицинска сестрапо професия.Тя е първата българка, прелетяла със самолет над Ламанша..