Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Събитията за днес от Пловдив – Европейска столица на културата – 2019

| обновено на 13.01.19 в 10:25

Национална музикална премиера, концерти на открито и събития за децата включва програмата на третия ден от откриващия уикенд на Пловдив – Европейска столица на културата – 2019. 

За първи път на българска сцена Държавна опера  - Пловдив представя „Мария от Буенос Айрес“ - единствената в света танго - опера от Астор Пиацола. Режисьор на спектакъла е Веселка Кунчева, специалното участие е на Люси Дяковска.

Музикалните прояви продължават и в Капана и Стария град. На откритата сцена „Ядрото“ ще звучи джаз, фолк и етно музика с участието на  „Теодосий Спасов фолк квинтет“, и Трио „Сопрано“. Концерт „Млади инструменталисти“ ще огласи Балабановата къща.

Градската художествена галерия е домакин на изложбата „Неосветените дворове“, посветена на 90 години от рождението на Йордан Радичков. Тя представя пътуванията на писателя в Сибир и и документалния филм „Черказки хроники“.

В програмата на модула „ЗАЕДНО с децата“ са включени пътуващата изложба „Еврика“ в Регионалния Исторически музей и работилница за музикали инструменти в Етнографския музей. Деца ще рисуват, вдъхновени от картините на Кольо Карамфилов в градската художествена галерия, ателие – „Да създаваме ЗАЕДНО“ ще работи и в постоянната експозиция „Енчо Пиронков“. 

Народната библиотека „Иван Вазов“ ще разказва любопитни истории за европейските столици на културата. Също там е и изложбата „Кирилица“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

1039 години от разгрома на византийците от цар Самуил при Траянови врата

На крепостта „Стенос“ ще бъдат отбелязани 1039 години от победоносната битка при Траянови врата. Тя е  една от най-големите победи на българската армия в цялата ни история.  В знак на почит към героите ще бъдат поднесени венци и цветя. Организатор на събитието е Община Костенец.  На 17 август 986 г. цар Самуил разгромява византийците в битката..

обновено на 17.08.25 в 08:43

Съборът в Юндола днес е сцена на богатия български фолклор

Живописната местност Юндола в Родопите отново е сцена на едно от най-обичаните летни събития. Традиционният събор „Юндола – 2025“ събира жители и гости на Велинград и региона, за да се потопят в богатството на българския фолклор, песен и танц.  Тържествено откриване е точно в 12 часа по обед, а след това започва и празничната програма с участието..

обновено на 17.08.25 в 08:42

Слънчева неделя на места с превалявания, в Пловдив 33°

Днес преди обяд ще бъде слънчево. След обяд ще се развива купеста облачност и на отделни места в северозападните и югоизточните райони ще превали и прегърми. Ще духа слаб и умерен източен вятър. Максималните температури ще бъдат между 30° и 35°, за Пловдив - около 33° . Над Черноморието сутринта, главно над южното крайбрежие, временно ще има..

публикувано на 17.08.25 в 08:41

В Пазарджик общинска техника се включва в сметосъбирането

Община Пазарджик предприема спешни действия за почистване на натрупаните отпадъци около контейнерите в града, съобщи пред журналисти кметът Петър Куленски. Той уточни, че вече са закупени два специализирани камиона, които всекидневно ще обслужват проблемните участъци, където сметопочистващата фирма "Брокс" не е изпълнила задълженията си, съобщава..

обновено на 16.08.25 в 17:13

Напусна ни художникът Минчо Панайотов

Починал е големият пловдивски художник Минчо Панайотов. Това съобщи в социалните мрежи бившата председателка на Дружеството на пловдивските художници Снежана Фурнаджиева. "Напусна ни любим човек, приятел и талантлив художник. Съболезнования на семейството му! Мир и светлина на душата му!", написа тя. Минчо Панайотов е роден на 13 ноември 1944..

публикувано на 16.08.25 в 16:52