Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Големият проблем пред България са най-ниските доходи в ЕС

2019 година стартира с повишение на заплатите на бюджетните служители, но и с протести, с предизборни надежди и с неясни очаквания за общоевропейското ни политическо и финансово бъдеще. 

В програма "Точно днес" коментар на икономическия анализатор проф. Боян Дуранкев. Той обясни, че по линия на доходите има притеснителни неща, макар от години да има повишаване. 

Боян Дуранкев: Въпросът, който стои пред всеки българин е дали може със средните доходи, които получава да изплати за 15-20 години апартамент, и да отгледа две - три деца. Отговорът за съжаление  е "не". Повишаването на минималните пенсии и на минималната работна заплата, както и заплатите за държавната администрация, става дума и за лекарите, не само за чиновниците е добро. Докога страната ни, която от 10 години е член на ЕС ще има най-ниски доходи, и то драстично разминаващи се с доходите на източноевропейските страни, вкл. и Румъния.

Перфектната ценовя буря се развихри, 5 % увеличение на жилищата, 4,5 % увеличение на цените на енергията и горивата, както и на всички видове цени е вече 2,8%. Тълкува се, че когато мине 2%, това предизвиква замръзване на покупките, защото хората не знаят какво ще се повиши като следващ етап. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Николай Гюров

Законът за автомобилните превози ощетява Пловдив

Законът за автомобилните превози ощетява пловдивчани, предупреждава общинският съветник Николай Гюров в интервю за Радио Пловдив Новите промени в Закона за автомобилните превози, приети от Народното събрание, ще се отразят неблагоприятно на пловдивчани – това заяви в ефира на Радио Пловдив общинският съветник Николай Гюров от..

публикувано на 07.11.25 в 16:56

Михаил Щербак в "Добро утро, ден"

Тази година Радио Пловдив празнува 70 години от  първото ефирно излъчване. Гостът ни в "Добро утро, ден" , създател на сайта "Предавател", обаче намери данни за първите му стъпки още през 30-те годинина миналия век. С него говорим за "златните" години на радиото, когато оркестри на живо са забавлявали аудиторията, за предизвикателствата днес и за..

обновено на 07.11.25 в 16:43

Корупционна схема прозира около особения управител на "Лукойл"

Народното събрание решава дали да назначи особен управител на "Лукойл Бургас". Решението се очаква до края на деня.  "Меко казано за мен това е скандално, тъй като предоставя на управителя изключителни правомощия без съдебен или административен контрол, което може да доведе до фалит или източване на компанията! Не говоря само за "Лукойл" - Бургас, а..

обновено на 07.11.25 в 16:01
Явор Куюмджиев

Опасно е особеният управител да продава активите на "Лукойл"

Държавата поема контрола над „Лукойл“.  По спешност парламентът реши да постави рафинерията в Бургас под управлението на особен управител, след като САЩ отказаха на швейцарската компания, купувач на международните активи на „Лукойл“, определяйки я като марионетка на Кремъл. Особеният управител ще има изключителни правомощия – решенията му няма..

публикувано на 07.11.25 в 15:25

Опасявам се управляващите да не доведат "Лукойл" до сценария "Булгартабак"

"Всеобщо е убеждението, че този бюджет е инструмент за оцеляване", каза в Карлово президентът Румен Радев. Той очаква да види крайните параметри на финансовата рамка на държавата. Според Радев в бюджета няма стимули за растеж на икономиката, а по-скоро задушаване.  Държавният глава смята, че е..

публикувано на 07.11.25 в 11:54