Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Необходим е ясен и прозрачен Кодекс на труда

Дебатът за промените в Кодекса на труда е необходим и навременен и трябва да започне. Самото ни трудово законодателство е много, много старо. Ние нищо не променяме,  по-скоро дръпваме, надграждаме и в момента законите ни в тази насока са като кооперациите ни – грозни и закърпени.  Сега имаме нещо, което прилича на някакви правила и Закон, но не е съвременно, заяви управителят на „Хелиос - Метал Център“ ООД Кирил Василев .

По думите му, разликата в пазара на труда при нас и в Европа е показателна.

Нещата при нас не са подредени. Няма възможност хората да знаят какво точно ще правят и какво точно ще получават.

 Сега продължаваме да прилагаме едни стари постулати като „прослужено време“, коефициенти, но защо? Нали човек полага труд, за да получи едни пари от работодателя? Дали има опит 15 години и е дремал на някако бюро или е дошъл преди 5 години и е много активен и допринася за развитието на компанията и собственикът иска да му плаща повече, трябва ли да плаща „някакъв коефициент“ на онзи, който 15 години е дремал на бюрото си?Това трябва да се осъвремени, да се направи по нов начин.

Хората искат да получават съвременни заплати с ясни правила и по ясен начин държавата да си взема това, което е необходимо, за да се развива икономиката.

Аз съм обикновен предприемач – индустриалец, но виждам, че има несъответствия между правилата и реалността. Проблемът не е само в работодателите.

Сега казват непрекъснато „тези чорбаджии екплоатират“. Нека да бъдем наясно. Ако хората са тормозени, те си тръгват. България е толкова малка, че когато на човек не му харесва труда и някой го експлоатира, отива в друг град – Плевен, Търново, Левски, Пловдив.  В Пловдив всички фабрики търсят хора. Но хората трябва да разберат, че е необходимо и да се учат. Когато се учиш, ти имаш нови умения и получаваш повече.

Не съм против проверките на фирмите за спазването на правилата. Те са форма за натиск или – за вкарване в правилното русло. Но  когато се правят по  закон, който е допълван, допълван и някои от допълненията са в противоречие с предишните и тогава винаги има начин да накараш някоя компания да стане послушна. 

Що се отнася до увеличаването на работните часове за извънреден труд, това не е само в полза на работодателите, но и в полза на работещите. Никой не може да накара някого насила да положи труд, ако той не иска. И ако смятат, че експлоататорите тормозят нещастните наети хора, това не е така. В момента ощетени са и работодателите, защото, ако те създават индустрия, вложили са вече нещо, а няма квалифицирани хора, няма хора на пазара, които да вземеш, нямаш и конкуренция, тогава взимаш всичко. Кой страда? Този, който е създал производство, направил е инвестиция, а няма хора на машините, на линиите и на бюрата.

Трябва да бъдат направени такива промени в Кодекса на труда, че той да бъде  прозрачен, възможен  и лесен за работа, така че хората и от двете страни – работодателите и хората, които продават труда си, да знаят какво точно правят и какво точно получават.

Цялото интервю – от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Главен инспектор Димитър Бришимов в "Добро утро, ден!"

Димитър Бришимов  е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..

обновено на 21.12.24 в 14:07
Михаил Кръстев

Имаме проблеми с управлението на публичните финанси

Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет?  Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на  Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..

публикувано на 20.12.24 в 09:50

Благотворителен концерт в подкрепа на 11-годишната София

Благотворителен коледен концерт в подкрепа на 11-годишната София ще се проведе тази вечер от 18 часа във физкултурния салон на Основно училище „Елин Пелин“ в Пловдив. Паралелно с това учениците набират средства и в коледен базар, който стартира в началото на седмицата . Дарения за лечението могат да бъдат направени и по банков път, както и..

публикувано на 19.12.24 в 16:47

Младият предприемач на Пловдив "омагьосал" самия Илон Мъск

Първата награда в тазгодишното издание на конкурса "Млад предприемач" на Пловдив спечели Любомир Владимиров с авторската си разработка за автомобилен симулатор. "Това е един проект, в който истински коли са трансформирани в много реалистични симулатори. Качвате се в истинска кола и имате възможност да усетите физиките, които бихте усетили на..

обновено на 19.12.24 в 15:58

И болници търсят помощ от фондация "Заедно за доброто"

В края на месец март разказахме за млад мъж от първомайското село Бяла река, който събира и след това дарява инвалидни колички и столове на хора с увреждания в нужда. 9 месеца по-късно той вече е учредил благотворителна фондация и в началото на следващата година възнамерява да открие склад, в който да се събират помощните средства, които..

обновено на 19.12.24 в 11:36