Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев участва в Пловдив на националната среща за интеркултурно образование „Всеки ученик ще бъде отличник“.
Над 200 директори от страната обменят опит в мрежата, която обхваща над 280 училища. Те споделят добри практики и постигнати резултати за намаляване на отпадането от училище, включване и мотивиране на родители, превенция на ранните бракове и повишаване на резултатите на учениците в училище.
На форума се представят и добри практики, свързани с образователните медиатори, с въвеждането на електронна платформа на интеркултурното образование и др.
В Пловдив на среща организирана от ромската организация „Амалипе“ министърът на образованието и науката Красимир Вълчев каза, че важно да се работи за това децата от ромската общност да остават в училище, въпреки миграцията на семействата.
Министърът говори и за план - приема за следващата учебна година, който остава непроменен за Пловдив. Важното занапред е, че ще се залага на т.нар. STEM направления в училищата където водещи са математиката, науките и технологиите.
Много често децата от уязвимите групи пътуват с родителите си, това води до месеци непосещение на училище. Миграцията става в България, и в рамките на ЕС, заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев и уточни, че ще изискват документ за отписване от училище при миграция, с цел да се следи колко ученици напускат.
Има голям брой деца от семейства, в които няма достатъчно отговорно отношение към образованието и това спешно налага държавата да се ангажира с процеса. Водим и разговори с МВР, за да проследим упражняване правото на образование, каза още министърът.
Ние днес имаме информация, че много деца са в чужбина, но едва за 1/5 от тези деца имаме сигурна информация, че са там, тези които са в българските неделни училища. За много голяма част от децата информацията е на база роднини и общинска власт, което я прави несигурна.
Много е важна информационната свързаност между страните членки на ЕС, в момента сме предприели конкретни действия за работа с Германия, защото там има най-много български граждани, уточни Вълчев.
Министърът заключи: Ние трябва да увеличим приема в професионалните гимназии, особено що се отнася до малките и средни градове, защото те са шанс да се задържат хората по места.
Специално за Пловдив – няма намаление на кандидатстващите седмокласници тази година. Професионалните гимназии са сравнително пълни, това което имаме като притеснение е че една част от тях се сегрегират. Това според нас е проблемът и там осъществаваме допълнителен контрол и искаме да вкюлчим повече от тези ученици в образователния процес, допълни Вълчев.
Две момчета на 14 и 16 години са приети в Спешното отделение на МБАЛ – Пазарджик само за ден след употреба на алкохол и енергийна напитка. От болницата уточняват, че 14-годишно момче от Пазарджик припаднало в училищен двор и било докарано в болницата с линейка на Спешна помощ, след като му е оказана първа помощ на място. Детето обяснило, че му..
Официално бе даден старт на строителството на пътя към Мулдавски манастир „Св. Петка“ над Асеновград. Участъкът е с дължина близо да километра, като се предвижда изграждане на втора лента на пътя, което ще позволи безпроблемно преминаване не само на леки коли, но и на атобуси и тежкотоварни автомобили. Пътят се строи с държавно финансиране на..
От началото на годината досега пловдивските криминалисти са иззели 9,5 килограма високорискови наркотични вещества. Сред тях са 5 килограма синтетични канабиноиди, 3 килограма марихуана, 900 грама амфетамин, както и кокаин и екстази, съобщиха от полицията. Конфискувани са и 361 вейпове със съдържание на хексахидроканабинол. При акциите са..
Делото срещу Рангел Бизюрев беше отложено за 14 март. Разпитана беше свидетелка, която в нощта на убийството се е видяла с Валентин Динков. Сияна Тинева разказа, че тогава тя се е видяла с Валентин, но той е бил спокоен и не е показал някакво притеснение. След разпита на момичето Бизюрев поиска думата и каза, че не се чувства добре..
Започва строителството на пътя към Мулдавския манастир „Света Петка“ край Асеновград. Дължината на пътната отсечка е около 3 километра – от главния път Асеновград – Кърджали до светата обител. Изграждането на пътя до манастира се чака от много години. От него са асфалтирани около 500 метра, но заради кариерата за инертни материали в близост..