Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Аптекарите протестират с „жълти жилетки“

Снимка: DHU

Аптекари протестират с жълти жилетки срещу задължението да внедрят нов софтуер. Той ще регистрира всяка продажба и до пациентите ще достигат лекарства, които не са фалшиви. Пари за нововъведението обаче не са осигурени. 80% от аптеките не са готови да се включат в новата система за лекарствата, чийто краен срок е 9 февруари. От Здравното министерство уверяват, че ще има шестмесечен гратисен период, в който няма да бъдат налагани санкции.

Ние не искаме милостиня от Министерството на здравеопазването. Ние искаме МЗ и държавата да влязат в роля, защото тази система за верификация, а и още две системи – националната система за реекспорт на лекарства и промените в националната система на НАП, идват едновременно за аптеките и несинхронизирано. Най-големият проблем е, че аптеките трябва да платят всичко това. Ние не сме против въвеждането на системата за верификация. Дори от години настояваме да се въведе електронно здравеопазване, заяви в интервю за Радио Пловдив Антон Вълев, председател на Националната аптечна камара.

Новата система изисква големи инвестиции

И много странно, типично по български – нито министерството, нито държавата, се погрижиха за тези системи да бъдат изработени, да бъдат платени например с европейско финансиране или със средства от излишъка в бюджета. Това са пари, които трябваше да осигури държавата, категоричен е Вълев.

Едва 18% от аптеките имат готовност да се свържат с новата система

Заради новата система, ще трябва да въвеждаме опаковките в нея на ръка. Това означава, че в определени населени места, където няма достатъчно пациенти и оборот, аптеките ще затворят. Статистиката по отношение на верификацията показва, че едва 18% от аптеките имат готовност да се свържат с нея. 80% от аптеките нямат такава готовност, обясни Вълев.

Протестите ще станат ефективни

От днес колегите в цялата страна работят със сигнално жълти жилетки. Искаме да се привлече общественото внимание затова, че има сериозен проблем. Очакваме разговори с МЗ. Ако това не се случи, затваряме аптеките на 20 февруари за цял ден, обясни още Антон Вълев.

Цялото интервю с Антон Вълев можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20

Пловдив очаква 35 000 души за "Hills of Rock"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов.   "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от таксите за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28