Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Доспат обсъждат проекта за нов център на града

Снимка: Община Доспат

Община Доспат провежда обществено обсъждане за нов център на града. От управата обявиха, че събират мненията на гражданите как да изглежда той като представиха проектираната визия. Близо 45 млн. лв. ще бъдат инвестициите в общината за последния кметски мандат.

С реализирането на проекта Общинският център, който е и курортен град ще бъде напълно обновен, каза кметът на Доспат Елин Радев.

С решение на общинския съвет започнахме процедура за промяна на предназначението на земята на стадиона. На него повече от 10 години не се е играло футбол. Имаме и малко игрище, което в новия проект е предвидено да бъде изместено до спортната зала. Пуснахме конкурс за изпълнител – да представят визия как ще изглежда новият център. Комисия одобри и избра проект. На базата на този проект сме пуснали публично обсъждане“, добави той.

„Кой ще го направи е много важно“, каза жител на Доспат. „Много работи липсват“, добави друг. „Да има повече зелени площи, места за отдих, аз игра, шадравани“, сподели мнението си гражданка.

Други обаче са доволни, както и от проекта, така и от досегашното развитие на града.

Предложения от жителите на общината ще се приемат в управата до края на този месец. Предстои да се изготви подробен устройствен план от управата и технически проект за изграждане на новия център от спечелилия конкурса.

Необходимата инвестиция се изчислява на около 3,5 млн. лв., като очакванията са тя да бъде целево отпусната на община Доспат с постановление от Министерски съвет през тази година, допълни кметът Елин Радев. Той иска да бъде направен един добър център, защото сегашният е остарял и захабен и туристите не могат да почувстват, че има център на града.

„Затова сме предвидили центърът да бъде с голям паркинг, подземен, с 60 места, детски кът, басейни, сцена за изяви, много зелени площи. Центърът го свързваме с парк музея на чешмите, имаме 34 чешми. Общата площ на парка с центъра ще стане около 34 декара, а самият център е 14 дка“, уточни кметът.

Близо 45 млн. лв. ще бъдат инвестициите в общината за последния кметски мандат, съобщи още още Елин Радев.

Снимка



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фалшиви сигнали за паднали дървета засипват "Градини и паркове" в Пловдив

Екипите на общинското предприятие „Градини и паркове“ работят активно по сигнали за паднали клони и дървета след неблагоприятните метеорологични условия през последните дни. До момента в предприятието са получени 70 сигнала, на които вече са реагирали служители, подпомогнати от Гражданска защита и Пожарната, съобщи в интервю за Радио..

публикувано на 08.10.25 в 14:13

Ремонтират залата по бокс, джудо и вдигане на тежести в Пловдив

Община Пловдив започва цялостен ремонт и модернизация на залата по бокс, джудо и вдигане на тежести, разположена край Гребната база. През годините тя е била поддържана със лични средства на треньорите на клубове, но сериозен ремонт не е правен от десетелителия. Предвидена е  цялостна енергийна ефективност – топлоизолация, ремонт на..

публикувано на 08.10.25 в 14:13

Свлачище подкопа част от пътя за асеновградското село Косово

Продължителните валежи от дъжд предизвикаха свлачищен процес на пътя за с. Косово – община Асеновград. Движението Косово - Студенец в района на Косово, при 43-ти км, се осъществява двупосочно в една лента поради свличане на банкет. Участъкът е сигнализиран с пътни знаци, съобщиха от АПИ.  Подкопано е едното платно за движение на дълбочина около 1 м, а..

обновено на 08.10.25 в 13:39

Липса на кворум осуети отстраняването на председателя на Обс "Родопи"

Председателят на Общински съвет "Родопи" Владимир Маринов не беше отстранен от поста си, тъй като заседанието на местния парламент не се състоя.  На извънредната сесия, поискана от 11 общински съветници, за да бъде разгледано предложението за отстраняване на Маринов, не се събра необходимият кворум. На него присъстваха 12 души от общо 29 съветници...

публикувано на 08.10.25 в 13:10

Арестуваха мъртвопиян шофьор в Асеновград

Мъртво пиян шофьор заловиха снощи полицаи в Асеновград. Около 20.20 ч., на ул. „Александър Стамболийски“ екип на районното управление спрял за проверка лек автомобил „Фолксваген“ с 54-годишен жител във видимо неадекватно състояние зад волана.  Последвалият тест с дрегер потвърдил наличието на около 3 промила алкохол в кръвта на мъжа. Пробата му за..

публикувано на 08.10.25 в 12:00