Всяко едно от ателиетата е тематично и ще ни научи на конкретен обреден хляб - как се приготвя, какви са символите върху хляба, каква е конкретната традиция в региона.
В рамките на няколко месеца ще се проведат следните ателиета:
Сватбен обреден хляб – 08-09.02
Обреден хляб за Тодоровден – 22-23.02
Великденски обреден хляб – 15-16.03
Обреден хляб за Гергьовден – 06-07.04
Обреден хляб за новородено, погребения и помени – 18-19.05
Ателиетата са отворени за участие както на интересуващи се участници от страната, така и за родопчани, които желаят да се запознаят в детайли с традициите, свързани с конкретните обреди.
Ателиетата са част от Програмата "Пловдив 2019 – Европейска столица на културата" и са финансирани от проект Пловдив 2019 - #Читалища / Plovdiv 2019 – ChitalishtaИнтересуващите се за записване за участие могат да се свържат с организаторите на e-mail: kiselchovo@abv.bg или на тел.03036 5246
Илия Годев, секретар на НЧ „Проф. д-р Ас. Златаров 1927“ – с. Смилян разказа, че са избрали темата за хляба, защото той е навсякъде в нашето ежедвение. Той разказа още: Ние сме част от Пловдив 2019, защото знаем, че Родопите имат традиции и имат не само материално, но и нематериално културно наследство, което не е познато добре на публиката.
Приготвянето на хляба за празнични поводи е тайнство, за да се пази тази сила, то хлябът трябва да се направи от хората в семейството, например за сватбените хлябове то те трябва да се приготвят от близки на семейството на младоженците.
Интервю с Илия Годев можете да чуете в звуковия файл.
В програма "Точно днес" разказваме за благотворителния концерт, който предстои в Пазарджик. Той се прави за втора година по идея на фондация Род. Концертът ще се проведе на 8 декември, от 14:30 часа в спортна зала "Васил Левски". Мотото на инициативата е " Да откриеш семейство за Коледа 2024 ". Тя ще събере изпълнители за каузата, в помощ на деца и..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 3 . 11. 2023г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Антон П. Чехов. И тъй, шаранът се побърка. 160 стр., тв. к., ок. 4а, Кръг, 2024. Жозе Родригеш душ Сантуш. Тайната на Спиноза. 512 стр., ок. 5А, Хермес, 2024. Павел Вежинов. Улица..
Православната църква отбелязва днес паметта на Св. Климент Охридски. Той е един от учениците на Св. св. Кирил и Методий, средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Българската православна църква го тачи като един от Светите Седмочисленици. Имен ден празнуват..
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.