Европейският парламент отброява точно днес 100 дни до изборите през май. Говорим със социолога проф. Иван Чалъков от ПУ, ръководител на катедра "Приложна и институционална социология", за опасенията у нас да последват атаки от руска страна на евровота и в отчитането на резултатите.
Защо пък не от Турция да ни атакуват, и там имам електронни средства, инженери? Така започна коментърът на социолога, който смята, че светът действително стана единен, благодарение на интернет, и е възможно по електронен път да има намеси и в енергийната система, в транспорта и т.н.
За българските избори ГЕРБ отказва да въведе електронно гласуване, или гласуване по интернет, а това е условие да има пробив в резултатите. Чувам например, че германското разузнаване най-важните си документи ги държи само на хартия, там няма електронни системи, каза още проф. Чалъков. По думите му България не е чак толкова важна за Русия, може да има намеси от нейна страна, но в степен, в която и преди го е правила, и при това не само Русия.
ГЕРБ е близко до спечелване на изборите, тогава какво ще стане, въпреки намесата ли са ги спечелили, или как? Аз смятам, че заплахата Русия е удобно оправдание за загубилите, посочи още социологът. Според него България има добри компютърни инженери и разполага с помощ от братските служби от НАТО и ЕС.
Проф. Иван Чалъков каза: Трябва да се готвим за подобни вмешателства, независимо от къде идват, пък от там нататък, каквото се случи. Твърдя, че има изкривяване в изборите, проблем е неясният брой на гласуващите в България, и манипулации в нашите избори винаги има. Това е много важно за местните избори.
Активността на евровота ще бъде под 50%, би било чудо ако надвиши този процент. Системните партии ще си поделят гласовете - ГЕРБ и БСП, ДПС ще има 4-5 евродепутати. За останалите - иска се работа. Да, България, Демократична България нещо не ги виждам, те имат потенциал за двама кандидати, но не виждам работа там. Няма да се изненадам напр. ако Атака вкара един евродепутат. Проблемът на евроизборите е, че отиват да гласуват твърдите ядра на партиите.
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Тоя уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..
Протестите в подкрепа на варненския кмет Благомир Коцев, са продиктувани от това, че прокуратурата, Антикорупционната комисия и като цяло правоохранителната система в страната, очевидно действат като бухалка по конкретни политически проекти. Това заяви в интервю за предаването "Точно днес" на Радио Пловдив съпредседателят на "Да, България"..
„Големият проблем за стабилността на правителството на Росен Желязков е в действието на два основни фактора. Единият фактор, е липсата на всякакъв интерес, желание и дори моментна нагласа, в който и да е от партньорите в управляващата коалиция, а и в мнозинството в НС, да свали това правителство и да тласне страната страната към предсрочни..
Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев. Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..
Издателство "Нитон" подготви за печат първата книга за Васил Левски за деца, издадена през 1924 г. Книгата е може би едно от най-докосващите и достоверни четива за Васил Левски, създадено за българските юноши и родители. Автор е Данаил Кацев - Бурски, български писател, краевед, публицист. Книгата излиза със заглавието "дякон Игнатий. Васил Иванов...