В премиерно изпълнение на операта „Набуко“ от Верди, постановка на Пловдивската опера, за първи път ще участват и пет пловдивски хорови формации : Дамски хор „Тримонциум“, Камерен хор „Иван Спасов“ , Мъжки хор „Стефка Благоева“, Академичен камерен хор „Гаудеамос“ и Пловдивско певческо дружество „Ангел Букорещлиев“. Те ще се включат в прочутия Хор на евреите от „Набуко“.
Така тази идея, освен че споделя либретото, е създването на събитие, в което да бъдем заедно, както е мотото на Пловдив ЕСК - 2019. Оперният спектакъл ще се играе на 16февруари събота от 19ч. в Градския дом на културата. В ролята на Набуко гостува баритонът Красен Карагьозов, който живее в Калифорния. Диригент на постановката е Лучано Ди Мартино.
"Набуко" е третата опера на Верди и тя му носи славата на голям композитор. Действието се развива в Йерусалим и Вавилон през 586 г. пр.н.е. и описва тежкото положение на евреите, след като са нападнати и превзети, а впоследствие заточени извън родината си от вавилонския цар Набуко (Навуходоносор II).
Когато пише "Набуко", Верди е на 27 години. Тогава умират жена му и двете им деца. Верди е твърдо убеден, че няма да композира повече. Обаче, през зимата на 1841 година Бартоломео Мерели – антрепреньор на Ла Скала му предлага да напише опера по прекрасното според него либрето на младия поет Темистокле Солера. Верди първо отказва, хвърля либретото на масата и то се отваря на Хора на евреите. Започва да чете и ...създава "Набуко" .
"Набуко" е операта на Верди, в която композиторът се изявява като гениален театрал, който със силата на музиката развива оперния сюжет и преплита темите за борбата за свобода, любовта, агресията и възтържествуването на справедливостта. Напрегнатата стихийност на произведението се гради върху еднолични, силни образи - една сестра, една робиня, един цар, един жрец, един храм, един принц и един народ.
Операта е поставена за първи път пред публика на 9 март 1842 г. в театър Ла Скала в Милано.
Постановка на Пловдивската опера на 16 февруари 2019г.:
Диригент – Лучано Ди Мартино Концертмайстор – Мичо Димитров
Набуко – Красен Карагьозов – гост / Абигаил - Елена Баръмова – гост
Фенена - Анита Огнянова – гост / Захария - Ивайло Джуров/Измаел - Георги Султанов
Абдало - Борис Кучков/Анна - Светлана Иванова/Върховен жрец - Евгений Арабаджиев
Оркестър, хор и балет на Опера Пловдив
Дамски хор „Тримонциум“ с диригент Ваня Атанасова, Камерен хор „Иван Спасов“ с диригент Гергана Люцканова, Мъжки хор „Стефка Благоева“ с диригент Алия Хансе, Академичен камерен хор „Гаудеамос“ с диригент Весела Голева и Пловдивско певческо дружество „Ангел Букорещлиев“ с диригент Цветан Цветков.
Интервюто с диригента Лучано Ди Мартино е в звуковия файл.
Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува. Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви". Композициите на творбите и цветовете им изследват..
Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата. Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..
Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..
Важен юбилей ще бележи и вдъхновява голяма част от инициативите, които Националната гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив планира през настоящата 2025 година. Уникалното за страната, а и за Балканите, учебно заведение чества 50 години от основаването си, а едно от първите събития, посветени на юбилея е мащабна изложба на бивши..
стара ферма… един на друг подпрени хамбарът и черешата Мая Любенова Конкурсът е отворен за всички, от първи януари до 28 февруари 2025 година, като всеки поет може да участва с не повече от 2 хайку, на свободна тема. Изпратените хайку творби трябва да бъдат написани лично от автора, непубликувани (онлайн или в..