Бившият кмет на Пловдив Спас Гърневски на два пъти използва преференциалния вот в своя полза. Първият път стана общински съветник, а при втория - депутат от ГЕРБ. На последните парламентарни избори той бе поставен на неизбираемото 11-то място в пловдивската листа на ГЕРБ, но чрез преференциите стигна едно от първите места с над 4 800 преференции.
Неговият случай повтаря и феномена 15/15, но при пловдивската листа на ГЕРБ бе 11/11.
В интервю за Радио Пловдив Спас Гърневски призна, че ако на изборите през 2017-та година прагът на преференциалният вот е бил този, който вчера депутатите определиха при гласуването на Изборния кодекс, е нямало да бъде избран.
Не е унищожена преференцията, прагът просто стана по- сериозен. Тази процедура е много демократична по същество, но някъде започна да се изкорестява. Появиха се хора и лобита, които искаха през партиите да вкарат определени личности, коментира Гърневски.
Като аргумент за повишения праг на преференцията той посочи, че у нас партиите носят пълната отговорност за управлението на всички нива. Те трябва да са внимателни с кадровата си политика, да планират определени процеси, в листите им трябва да са включени различни специалисти, които да подготвят закони и да водят дебати. Така че процесът е двустранен.
Депутатът призна, че прагът е висок, но добави, че Томислав Дончев като евродепутат го е постигал със 130 хиляди получени преференции. Изчисленията му показват, че в Пловдив ще са нужни около 10 -15 хиляди гласа, за да заработи преференциалният вот.
Гърневски припомни, че 10 процента от депутатите на ГЕРБ не са членове на партията, а са от Гражданската квота като в момента имат активна позиция и роля при защитата на политиките на партията. Сред тях са още ген. Константин Попов, Тома Биков, Вежди Рашидов, ген. Пламен Манушев.
Ако една партия иска да разшири влиянието си, трябва да намери начин да приобщи гражданите към листите си. Времето ще покаже дали решението за високия праг на преференциите ще заработи.
Той отрече вчерашното гласуване в Народното събрание на Изборния кодекс да е формирало коалиция ГЕРБ – ДПС. Ако преференцията мина с подкрепата на ДПС, то други техни предложения бяха отхвърлени.
"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..