Бившият кмет на Пловдив Спас Гърневски на два пъти използва преференциалния вот в своя полза. Първият път стана общински съветник, а при втория - депутат от ГЕРБ. На последните парламентарни избори той бе поставен на неизбираемото 11-то място в пловдивската листа на ГЕРБ, но чрез преференциите стигна едно от първите места с над 4 800 преференции.
Неговият случай повтаря и феномена 15/15, но при пловдивската листа на ГЕРБ бе 11/11.
В интервю за Радио Пловдив Спас Гърневски призна, че ако на изборите през 2017-та година прагът на преференциалният вот е бил този, който вчера депутатите определиха при гласуването на Изборния кодекс, е нямало да бъде избран.
Не е унищожена преференцията, прагът просто стана по- сериозен. Тази процедура е много демократична по същество, но някъде започна да се изкорестява. Появиха се хора и лобита, които искаха през партиите да вкарат определени личности, коментира Гърневски.
Като аргумент за повишения праг на преференцията той посочи, че у нас партиите носят пълната отговорност за управлението на всички нива. Те трябва да са внимателни с кадровата си политика, да планират определени процеси, в листите им трябва да са включени различни специалисти, които да подготвят закони и да водят дебати. Така че процесът е двустранен.
Депутатът призна, че прагът е висок, но добави, че Томислав Дончев като евродепутат го е постигал със 130 хиляди получени преференции. Изчисленията му показват, че в Пловдив ще са нужни около 10 -15 хиляди гласа, за да заработи преференциалният вот.
Гърневски припомни, че 10 процента от депутатите на ГЕРБ не са членове на партията, а са от Гражданската квота като в момента имат активна позиция и роля при защитата на политиките на партията. Сред тях са още ген. Константин Попов, Тома Биков, Вежди Рашидов, ген. Пламен Манушев.
Ако една партия иска да разшири влиянието си, трябва да намери начин да приобщи гражданите към листите си. Времето ще покаже дали решението за високия праг на преференциите ще заработи.
Той отрече вчерашното гласуване в Народното събрание на Изборния кодекс да е формирало коалиция ГЕРБ – ДПС. Ако преференцията мина с подкрепата на ДПС, то други техни предложения бяха отхвърлени.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..