Премиерът Бойко Борисов благодари на депутатите за ратификацията, председателят на Народното събрание Цвета Караянчева заяви, че с този акт страната ни е показала решимостта си да продължи да решава проблемите в региона и да се грижи за колективната сигурност, а ицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева определи деня като исторически.
Днес е ден, в който и България, и Република Северна Македония поглеждат към едно по-добро бъдеще, бъдеще по- сигурно за хората и в двете държави, коментира за Радио Пловдив Александър Йорданов, бивш посланик в Македония.
Той добави, че с членството си в НАТО една държава като Македония решава въпроса със своята сигурност и това е безспорен плюс за нея. Александър Йорданов припомни, че процесите, които наблюдаваме за последните 30 години показват, че всички държави, които искат да станат членове на ЕС и да имат по-добър жизнен стандарт, първо преминават през членство в НАТО.
Северна Македония е четвъртата бивша югославска република, която става член на НАТО и това ще й отвори вратите за бъдещо членство в ЕС и един по-хубав живот.
Македония закъсня повече от 10 години за това членство, защото някой пусна на македонците мухата, че те са древен и античен народ и те влязоха в тежък спор с Гърция. Така се скараха с натовска държава, член на ЕС, а от този скандал печелиха единствено враговете на северноатлантическата и европейската интеграцията в този регион. Те дори подтикваха към подобен тип поведение, изгоден за техните геополитически цели, каза още Йорданов..
Той подчерта, че Преспанският договор се слага край на това противопоставяне. Трябва и да се изтъкне и българската помощ за случването на този договор, защото България даде сериозна подкрепа той да стане възможен. Приятелството на България и решимостта на Гърция да преодолеят наслоените заблуди доведоха до Преспанския договор и до нова перспектива за Македония..
Александър Йорданов беше категоричен, че за нас българите Македония винаги ще си остане Македония. Ние няма да пренапишем стиховете на Иван Вазов и да наричаме македонците, а северномакедонци. Нашите чувства към Македония са исторически и те идват от сърцето.
Като бъдещ член на НАТО в съседите ни се открива перспективата за икономически напредък, прогнозира Александър Йорданов.
Ще се хвърлят европейски средства и усилия за строежа на жп линии и магистрали и българските фирми ще са готови да помогнат. Така ще отпаднат и техните, култивирани дълго, предразсъдъци към страната ни, а нашето приятелско отношение и помощ към македонците ще е доказателство, че ги смятаме за приятели и братя, каза в заключение бившият посланик в Македония Александър Йорданов.
И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..