Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Македония и България вече гледат заедно към по-добро бъдеще

Депутатите ратифицираха окончателно Протокола за членство на Република Северна Македония в НАТО. Единодушно документа подкрепиха всички парламентарни групи с изключение на "БСП за България", които не са в зала. 

Премиерът Бойко Борисов благодари на депутатите за ратификацията, председателят на Народното събрание Цвета Караянчева заяви, че с този акт страната ни е показала решимостта си да продължи да решава проблемите в региона и да се грижи за колективната сигурност, а ицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева определи деня като исторически.

Днес е ден, в който и България, и Република Северна Македония поглеждат към едно по-добро бъдеще, бъдеще по- сигурно за хората и в двете държави, коментира за Радио Пловдив Александър Йорданов, бивш посланик в Македония.

Той добави, че с членството си в НАТО една държава като Македония решава въпроса със своята сигурност и това е безспорен плюс за нея. Александър Йорданов припомни, че процесите, които наблюдаваме за последните 30 години показват, че всички държави, които искат да станат членове на ЕС и да имат по-добър жизнен стандарт, първо преминават през членство в НАТО.

Северна Македония е четвъртата бивша югославска република, която става член на НАТО и това ще й отвори вратите за бъдещо членство в ЕС и един по-хубав живот.

Македония закъсня повече от 10 години за това членство, защото някой пусна на македонците мухата, че те са древен и античен народ и те влязоха в тежък спор с Гърция. Така се скараха с натовска държава, член на ЕС, а от този скандал печелиха единствено враговете на северноатлантическата и европейската интеграцията в този регион. Те дори подтикваха към подобен тип поведение, изгоден за техните геополитически цели, каза още Йорданов..

Той подчерта, че Преспанският договор се слага край на това противопоставяне. Трябва и да се изтъкне и българската помощ за случването на този договор, защото България даде сериозна подкрепа той да стане възможен. Приятелството на България и решимостта на Гърция да преодолеят наслоените заблуди доведоха до Преспанския договор и до нова перспектива за Македония..

Александър Йорданов беше категоричен, че за нас българите Македония винаги ще си остане Македония. Ние няма да пренапишем стиховете на Иван Вазов и да наричаме македонците, а северномакедонци. Нашите чувства към Македония са исторически и те идват от сърцето. 

Като бъдещ член на НАТО в съседите ни се открива перспективата за икономически напредък, прогнозира Александър Йорданов. 

Ще се хвърлят европейски средства и усилия за строежа на жп линии и магистрали и българските фирми ще са готови да помогнат. Така ще отпаднат и техните, култивирани дълго, предразсъдъци към страната ни, а нашето приятелско отношение и помощ към македонците ще е доказателство, че ги смятаме за приятели и братя, каза в заключение бившият посланик в Македония Александър Йорданов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

На 29.11. се чакат пробите за чума по овцете от бг лаборатория

След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби.  Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през  годините се е наложил..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

Карловски студент със стипендия от Софийския университет

Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...

публикувано на 27.11.24 в 13:55