Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изборното законодателство трябва да е устойчиво

Изборният кодекс, „тангото“ с преференциите, новия/стар състав на ЦИК и промените в законодателството в 12 без 1  коментира политологът Димитър Аврамов.
 

Стана ясно,че парламентарната правна комисия отложи обсъждането на внесените от ГЕРБ промени в Изборния кодекс, които връщат стария модел на преференциално гласуване. На заседанието не присъстваха депутатите от БСП. Според председателя на комисията Данаил Кирилов, е добре институционално да се изчака становището на президентската администрация. Защо е нужно това тагно с преференциите, две стъпки напред и една назад? За промените в Изборния кодекс и драмите около състава на ЦИК е коментарът на политолога Димитър Аврамов.

Моля, никой да не се обижда, но хората, които участват в политиката стават все по-неподготвени, носят все по-малко интелектуален капацитет, мислят ситуационно, на дребно и политиката става игра от ден за ден. Това създава цялостно лошо усещане за държавата, защото хората си задават въпроса: Какво е държавността? Ако държавността е всеки ден скандали между политическите партии, почваме да се загубваме в тази ситуация.

Изборното законодателство трябва да е устойчиво. Не можеш да го променяш през две години, за всеки избор. Това създава усещане за мошеническо поведение. Спираме се на един модел, прилагаме го, ако наистина има национален консенсус за промяна, го променяме. Това е подходът. Защо ГЕРБ, ДПС, Патриоти и БСП правят всичко това, отговор нямам. Според мен, няма с какво друго да се занимават. Проблемът е, че управляващото мнозинство няма стратегия и виждане за избирателната система, и се взимат конюнктурни решения. 

Интервюто на Иванка Петкова с политолога Димитър Аврамов е в звуковия файл.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

На 29.11. се чакат пробите за чума по овцете от бг лаборатория

След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби.  Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през  годините се е наложил..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

Карловски студент със стипендия от Софийския университет

Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...

публикувано на 27.11.24 в 13:55